Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Full Stack Developer – obowiązki i zarobki

Full Stack Developer
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Każdego roku zapotrzebowanie, a co za tym idzie także liczba ofert pracy dla Full Stack Developerów na polskim rynku zwiększa się. Wyjaśniamy, czym zajmuje się osoba na takim stanowisku, jakie umiejętności powinna posiadać, a także ile wynosi pensja takiego specjalisty.

Obowiązki Full Stack Developera

Full Stack Developer potrafi tworzyć oprogramowanie serwerowe oraz dla klienta. Oznacza to, że potrafi wykonać każde zadanie dotyczące front-endu, back-endu, bazy danych i procesu integracji systemów. Odpowiada za kodowanie interfejsu API, zna różne języki programowania i zarządza systemem kontroli wersji.

Full stack developer wyróżnia się szerokim wachlarzem umiejętności oraz umiejętnością samodzielnej pracy nad projektem. Do najważniejszych obowiązków Full Stack Developera zaliczamy m.in. projektowanie interakcji użytkowników na stronach internetowych, budowa baz danych i tworzenie serwerów pod kątem funkcjonalności stron internetowych, a także kodowanie na platformy mobilne, udział w projektowaniu i rozwijanie funkcjonalności aplikacji.

Jakie doświadczenie i umiejętności musi mieć Full Stack Developer?

Od Full Stack Developera wymaga się m.in. wieloletniego doświadczenia jako Senior Developer (m.in. Spring, Hibernate/JPA, zasady projektowania zorientowanego obiektowo SOLID, doświadczenie w tworzeniu aplikacji webowych w Javie, HTML, CSS i frameworkach JavaScript, z metodologiami Agile jak Scrum czy Kanban), a także znajomości różnych narzędzi (jak Jenkins, Maven, SVN/GIT, Tomcat, Oracle, Red Hat OpenShift).

Zarobki Full Stack Developera

Jak wynika z sondażu wykonanego przez PayScale, roczne wynagrodzenie Full Stack Developera wynosi od 46 000 do 115 000 dolarów. Statystyczne zarobki na tym stanowisku w Polsce to około 11 500 zł brutto. Konkretna kwota zależy od wielkości i pozycji firmy, miasta, a także stażu pracy i umiejętności samego specjalisty oraz formy zatrudnienia.

Nie wiesz, czy to praca dla Ciebie? Sprawdź wymagania i aktualne oferty pracy na stanowisku Full Stack Developera: https://www.edge1s.com/pl/kariera/fullstack_developer/