© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Serwery - Przegląd nowości 2022 Q1

Serwery
 |  Artykuł partnera  |  Technologia

Czas sprawdzić, jakie nowości w ostatnim kwartale zeszłego roku i pierwszym kwartale nowego, 2022 roku miały miejsce w obszarze technologii serwerowych. Najnowsze premiery? Zapowiedź nadchodzących udoskonaleń istniejących już technologii? Sprawdźcie sami.

PowerEdge 15 - odświeżone modele już dostępne

Wprawdzie niezawodność i efektywność serwerów EMC PowerEdge marki Dell są już od dawna znane wśród klientów zorientowanych na sprzęt tej kategorii, to jednak producent nie osiada na laurach i wciąż udoskonala swoją flagową linię produktów, proponując odświeżone wersje modeli PowerEdge R750xs, R650xs, R450, R550, a także XR11 i XR12. 

Choć specyfikacja poszczególnych modeli różni się od siebie w zależności od konkretnych potrzeb klienta, to można z powodzeniem stwierdzić, że cała odświeżona linia cechuje się znacznie większą wytrzymałością na zewnętrzne warunki środowiskowe, a także nadzwyczajną wydajnością. Każdy z poszczególnych serwerów jest przeznaczony do odmiennych zadań, (XR11 i XR12 świetnie nadaje się do branży telekomunikacyjnej, R650xd to odpowiedź na potrzeby małych i średnich firm, R450 natomiast kompaktowe rozwiązanie dla zadań, jakie stawiamy prostej infrastrukturze IT). Bez względu na wybór jednak z odświeżoną linią PowerEdge możemy liczyć na najwyższy stopień bezpieczeństwa, wysoką skalowalność i niespotykaną w przeszłości wydajność sprzętu. 

HPE ProLiant w wersji rack i tower - infrastruktura do zadań specjalnych

Nowa seria serwerów ProLiant typu rack i tower to odpowiedź na rosnące wymagania branży, która oczekuje dostosowania infrastruktury do różnych obciążeń, a także zdalnego kontrolowania za pośrednictwem jednego systemu - to wszystko i jeszcze więcej oferuje nam nowe rozwiązanie HPE. 

Nowe modele serwerów w dwóch kategoriach: rack i tower dostępne są w modelach z serii HPE ProLiant DL, HPE ProLiant ML oraz HPE ProLiant MicroServer. Choć każdy z modeli posiada inne zastosowanie, a także jest przeznaczony do innego segmentu klienta, to jednak możemy znaleźć pewne punkty stałe w ofercie każdego z nich. Przede wszystkim HPE ProLiant dostarcza w swoich produktach innowacyjnej technologii SI, która optymalizuje obsługiwanie urządzeń w zależności od obciążenia, i samodzielnie rozkłada je, by zapewnić całej infrastrukturze efektywność działania. To jednak nie wszystko, co HPE ma do zaoferowania w swoich modelach z serii ProLiant. Udoskonalone standardy bezpieczeństwa, zaawansowane technologie automatyzacyjne, a także relatywnie proste wdrożenie serwera do technologicznego ekosystemu firmy - to nieliczne z zalet wynikających z wykorzystania HPE Pro Liant w wersji dostosowanej do naszych potrzeb - rack bądź tower. 

Nowe dyski SSD NVMe PCIe 5.0 - premiera już w 2022 roku 

Dyski SSD NVMe 4.0 zadebiutowały na rynku dopiero w 2019 roku, a już teraz Intel zapowiada przełom w technologii i premierę nowej odsłony SSD PCIe 5.0, na którą prawdopodobnie doczekamy się już w 2022 roku. Co tym razem szykuje dla nas producent? 

Przede wszystkim prognozowany jest prawdziwy skok w dziedzinie wydajności. Obecne modele 4.0 cechują się do granicznej zdaniem ekspertów wartości odczytu sekwencyjnego w okolicach 7.4 GB/s. Rozwój tej technologii i premiera PCIe 5.0 mógłby podwoić wartość nawet do 16 GB/s, co oznaczałoby sporą rewolucję na rynku. Zgodnie z zapowiedziami, nowe dyski będą dostępne w trzecim kwartale 2022 roku, a wcale niewykluczone, że konkurencje także walczy nad dorównianem w technologicznym wyścigu zbrojeń. 

Nowe sposoby produkcji procesorów Intela

Intel nie tak dawno ogłosił bardzo szczegółowy, a dla wielu z nas przełomowy plan produkcji procesorów (w tym procesorów serwerowych) na następne lata. Przede wszystkim możemy liczyć na nowe procesory wytwarzane w 10-nanometrowej litografii, a zatem w technologii znanej z Intel 7, Intel 4 raz Intel 3. To właśnie zmiana sposobu nazewnictwa stanowi kolejną zmianę w polityce Intela.

Wcześniejsze oznaczenia, brane od wielkości bramki tranzystora zdaniem wielu nie są już aktualne, a dynamiczny rozwój technologii wymusza na producencie zmianę notacji i przy porzuceniu nanometrów, pozostaje jedynie przy liczbie. To krok w dobrą stronę, który z pewnością wpłynie na poprawę spójności nazewnictwa. 

Inter planuje również wejść w sektor produkcji nowej architektury litograficznej bazującej na RibbonFET oraz PowerVIA. Co to oznacza dla nas? Przede wszystkim ogromny skok wydajnościowy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry