Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Metody montażu instalacji ppoż

obejmy do rur
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Instalacja przeciwpożarowa odpowiada za wykrycie zarzewia ognia, a także zminimalizowanie potencjalnych skutków pożaru. Jej prawidłowy montaż znacząco zwiększa poziom ochrony ludzi oraz mienia, przez co musi być przeprowadzony bardzo starannie. Znaczenie ma każda wykorzystana obejma stalowa do rur, a także inne elementy instalacji. Metoda ich montażu powinna być dobrana w oparciu o specyfikację techniczną budynku oraz jego metraż, dlatego poszczególne systemy zwykle uwzględniane są jeszcze na etapie projektowania obiektu.

Montaż z wykorzystaniem podpór stałych i przesuwnych

Instalacja ppoż. obejmuje różne automatyczne urządzenia, które często muszą być zamontowane na stałe. Środek gaśniczy podawany jest wówczas z odpowiednich źródeł zasilania. Instalacje te funkcjonują jako samoczynny system gaśniczy, który po wykryciu pożaru przesyła informacje do centrali sterującej i rozpoczyna proces gaszenia. Aby zachować ich gotowość operacyjną, montaż rurociągów powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem obciążeń układu oraz wydłużalności przewodów spowodowanej zmianami temperatury. W tym celu stosuje się specjalne obejmy do rur montowanych do stropu lub ściany. Ich mocowania muszą być prawidłowo rozmieszczone, dlatego zaleca się zastosowanie odpowiednich punktów stałych i podpór przesuwnych. Pierwsze z nich całkowicie zabezpieczają przed poruszaniem się przewodów, natomiast drugie umożliwiają przesuw w kierunku wzdłużnym. Każda wykorzystana obejma na rurę musi być dostosowana do obciążeń zarówno termicznych, jak i mechanicznych.

Wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych zamocowań

W systemach ppoż. bardzo często stosowane są instalacje tryskaczowe. Ich montaż usprawnić mogą jednoczęściowe obejmy ze stali nierdzewnej, wyposażone w szybkozłącze. W przypadku zastosowania mocowań z dwugwintową nakrętką, zamontować można przewody stalowe czy miedziane. Na szczególną uwagę zasługuje też przegubowa obejma do łączenia rur powlekanych i niepowlekanych z tworzyw sztucznych. W instalacji ppoż. przydatne może się okazać również zapewnienie odpowiedniego ślizgu elementów. W tym celu sprawdzi się obejma do rur z gumą, czyli łożyskiem przesuwnym w postaci wklejonego profilu. Aby zlikwidować funkcję przesuwu, wystarczy zdemontować pierścienie przesuwne. Taka obejma do rur stalowych zapewnia gładki, bezszumowy ślizg.

obejma do rur stalowych

Zastosowanie wstępnie zmontowanych zestawów

Praktyczną metoda montażu instalacji ppoż. jest zastosowanie wstępnie zmontowanych zestawów, na które składają się różne obejmy do mocowania rur. Produkty te należy odpowiednio dobrać do występujących obciążeń, aby podnieść bezpieczeństwo i stabilność rurociągu. Elementem zestawu może być np. obejma zaciskowa do rur wyposażona w warstwę chroniącą przed powstawaniem mostków termicznych. Ze względu na zastosowanie izolacyjnej pianki poliuretanowej, spełnia ona również funkcję wyciszającą. Wszystkie wykorzystane obejmy do mocowania powinny być odpowiednio trwałe. Elementy te muszą posiadać atesty i certyfikaty, stanowiące dowód wykonania testów i badań. Takie warunki spełnić może jedynie oferujący wysokiej klasy obejmy do rur producent. Na uwagę zasługują obejmy do rur od firmy Sikla, które nabyć można w formie wstępnie zmontowanych zestawów.

Montaż zapobiegający kondensacji pary wodnej

W przypadku instalacji przeciwpożarowej, bardzo często konieczne jest zabezpieczenie elementów przed kondensacją pary wodnej. Podczas montażu przydatne mogą się okazać obejmy zaciskowe do rur z wkładką elastomerową na powierzchniach stykowych od zewnątrz, wyposażone również w płaszcz PVC. Ich zastosowanie zapewnia trwałe połączenie z izolacją rurociągu, chroniąc przed powstawaniem kondensatu. Taka obejma zaciskowa na rurę posiada elastyczne przeguby, dzięki czemu jest bardzo łatwa w montażu. Umożliwia też zamocowanie przewodów o odmiennych średnicach, ponieważ pianka wyrównuje dopuszczalne różnice. Tego typu obejmy stalowe do rur mogą być montowane bez użycia pasty uszczelniającej, ze względu na możliwość doklejenia izolacji do przedniej części wkładki. Rozwiązanie to przedłuża też żywotność układu. Dodatkowe zabezpieczenie stanowić może obejma do rur nierdzewna, czyli odporna na korozję.