Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


(Nie)proszeni goście w naszych ogrodach - czy i jak ich zwalczać?

szkodniki w ogrodzie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kiedy ciepłe i długie dni zagoszczą u nas na dobre, w ogrodach pojawiają się dodatkowi lokatorzy. Jedni z nich są niezwykle pożyteczni i wdzięcznie odpłacają się za gościnę, inni zaś wywołują szkody, które negatywnie wpływają nie tylko na walory estetyczne ogródków i rabat kwiatowych. Z kim możemy spotkać się w ogrodzie? Na kogo lepiej uważać, a komu pozwolić się zadomowić?

Najczęściej występujące szkodniki 

Wiosna sprzyja pojawianiu się nowych towarzyszy i lokatorów. Te, które skutecznie utrudniają wypoczynek, nie dają się łatwo wytępić. Jednak dzięki skutecznym sposobom można zmniejszyć ich populację i cieszyć się niczym niezmąconym relaksem. Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach i co wnoszą do naturalnego środowiska? 

Turkuć podjadek 

Tego owada nie da się pomylić z żadnym innym. Swoim wyglądem przypomina nieco świerszcza, jednak posiada inny pancerz i nieco ciemniejszy kolor. Osiąga wielkość nawet 6 centymetrów. Turkuć podjadek jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne. Na zimę chowa się w ziemi, w której żadne mrozy nie są dla niego zbyt straszne, szybko się rozmnaża i może żyć nawet 4 lata. Cała grupa tych szkodników może skutecznie zrujnować uprawy i grządki. Więcej o tym owadzie, a także o skutecznych sposobach na jego usunięcie znajdziesz pod tym adresem: https://fajnyogrod.pl/porady/turkuc-podjadek-rozpoznanie-i-zwalczanie-najpopularniejsze-sposoby-_rosliny-ogrodowe/.

Polne gryzonie 

Myszy, szczury, kuny i nornice raz zadomowione w naszych ogrodach, chętnie do nich wracają. Na okres zimowy te polne zwierzęta chętnie przenoszą się do gospodarstw domowych, czyniąc niemałe szkody. Mysz z łatwością wejdzie w nawet najmniejszą szparę i wygryzie sobie kolejne wyjścia. Każde pole zwierzę charakteryzuje się szybkim rozmnażaniem, dlatego też obecność nawet jednego osobnika powinna zwrócić naszą uwagę. Na rynku istnieje wiele pułapek, umożliwiających humanitarne pozbycie się dodatkowego lokatora.

Innym rodzajem gryzonia, grasującego beztrosko na polu, jest kret. Mimo swojej pożytecznej funkcji, doprowadza każdego ogrodnika do szewskiej pasji. Doskonale potrafi wykopać mnóstwo kopców na całej powierzchni działki i zniszczyć piękne aranżacje. Choć zjada szkodniki, takie jak: ślimaki, pędraki, drutowce, niszczące uprawy to jednak wielu właścicieli ogródków marzy tylko o tym, aby się go pozbyć. W celu uzyskania najlepszego efektu, warto wypróbować dobre i sprawdzone sposoby: https://kb.pl/porady/jak-sie-pozbyc-kreta-z-ogrodu-oto-najlepsze-sposoby/.

Wdzięczne jeże

Oczywiście nie wszystkie żyjątka, odwiedzające nasz ogród są uporczywe. Do grupy pozytywnych, chcianych i lubianych stworzeń należy jeż. Idealny ze względu na swój sposób żywienia. Chętnie zajada się ślimakami, różnymi owadami, ptasimi jajami, padliną, a także grzybami. Prowadzi nocny tryb życia i z zasady nie jest uciążliwy. Dlatego też jest bardzo pożądanym lokatorem wielu działkowiczów. Jeże głównie buszują w zaroślach, jednak posiadają doskonałe umiejętności wspinaczkowe, pozwalające im sięgnąć szczytów drzew i przejść przez ogrodzenia. 

Jeśli w Twoim ogródki zadomowił się jeż to koniecznie przeczytaj, co je i czym można go karmić: https://fajnyzwierzak.pl/porady/co-jedza-jeze-zobacz-czym-mozna-karmic-jeze-na-wolnosci/.Ten mały przyjaciel za dobrą gościnę z całą pewnością odwdzięczy Ci się czystym i pięknym ogródkiem. 

Pożyteczne owady w ogrodzie 

Choć na początku ta grupa zwierząt została wymieniona jako szkodniki, to jednak posiada też swoich dobrych przedstawicieli. Owady zapylające dbają o to, aby nasze rabaty kwiatowe cieszyły się pięknym stanem, a drzewa owocowe doskonale rodziły. Dzięki występowaniu takich owadów jak pszczoły, motyle, biedronki - uwaga! nie azjatyckie!, mrówki możemy cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem przez cały letni sezon, a także zimą.