Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


3 instalacje OZE, o których musisz wiedzieć budując lub remontując dom w 2022 r.

odnawialne źródła energii
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Rosnące ceny paliw kopalnych, metali szlachetnych i postępująca inflacja wpływa na ceny niemalże wszystkiego w tym przede wszystkim na ceny energii elektrycznej. Wszystko to wpływa pośrednio lub bezpośrednio, w mniejszy lub większy sposób na jakość i komfort Twojego życia. Dlatego jeśli planujesz budowę domu lub termomodernizację obecnego powinieneś wiedzieć o poniższych instalacjach.

Pompa ciepła - energia z powietrza, wody lub gruntu

Instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej jeszcze do niedawna były oparte o tradycyjne piece na węgiel, pellet lub gaz. Dziś na rynku grzewczym znajdziemy również piece elektryczne, ale także pompy ciepła. 

Te ostatnie urządzenia ogrzewają twój dom i wodę za pomocą energii pobranej z powietrza, wody lub z gruntu za pośrednictwem specjalnego wymiennika. Do swojego działania wymagają tylko prądu, dlatego nie generują pyłu, kurzu i innych odpadów. 

Pompę ciepła możesz umieścić w każdym pomieszczeniu, nowoczesny design pozwala umieścić ją nawet na widoku. (nie musisz mieć w domu kotłowni). Po odpowiednim skonfigurowaniu nie wymaga twojej obsługi (nie musisz poświęcać czasu na sprzątanie i czyszczenie pieca), nie musisz myśleć o zaopatrzeniu się w paliwo na okres grzewczy!

Fotowoltaika - prąd ze słońca

Kolejną instalacją jest instalacja fotowoltaiczna, która doskonale uzupełni instalację CO i CWU zaopatrzoną w pompę ciepła. Odpowiednio dobrana i zamontowana fotowoltaika pozwoli Ci w pewnym stopniu uniezależnić się od zakładu energetycznego. 

Dlaczego sugerujemy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką? Jedno urządzenie zapewnia stałą konsumpcję energii elektrycznej, a drugie pozwala produkować własną energię. Wniosek - twój dom staje się niemal samowystarczalny. Słowem kluczowym jest “niemal”, ponieważ nie jesteśmy w stanie produkować energii elektrycznej zawsze i w każdych warunkach.

Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

Ciekawym dodatkiem do powyższych instalacji jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. W odróżnieniu do tradycyjnej wentylacji - grawitacyjnej - pozwala ona na oczyszczanie i filtrowanie powietrza, ale przede wszystkim na odzysk ciepła. Co to znaczy? 

Serce instalacji czyli rekuperator za pomocą specjalnych kanałów pobiera zanieczyszczone (ale również ogrzane) powietrze, odbiera z niego ciepło, a następnie wyrzuca zanieczyszczenia poza dom. W tym samym czasie z zewnątrz budynku jest pobierane czyste powietrze, które jest ogrzewane pobranym wcześniej ciepłem. 

Efekt? Zwiększasz efektywność ogrzewania twojego domu jednocześnie zapewniając dostęp świeżego powietrza bez wietrzenia budynku.

Wybierz specjalistów, którzy Ci doradzą!

Ostatnią ważną kwestią jest to, iż wszystkie powyższe instalacje znacznie zwiększają wartość nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. 

Jeśli jesteś z województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego lub łódzkiego i interesuje Cię inwestycja, w którąś z powyższych instalacji, to polecamy Ci skorzystanie z wiedzy i usług firmy A2 Energy!

Zapraszamy do odwiedzenia ich strona oraz bloga na temat odnawialnych źródeł energii.