Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?

szalunek pod ogrodzenie
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Solidne i trwałe ogrodzenie wokół domu znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie podnosi walory estetyczne całej działki. Aby nadać ogrodzeniu trwałość, stabilność i dużą wytrzymałość, warto przed jego budową postawić podmurówkę. Do wykonania podmurówki betonowej pod ogrodzenie niezbędny jest szalunek, którego zadaniem jest umożliwienie prawidłowego wykonania całej konstrukcji. W poniższym artykule podpowiadamy, jak w prawidłowy sposób zrobić szalunek pod ogrodzenie.

Szalunek – co to jest i jaką pełni rolę?

Wykonanie podmurówki pod ogrodzenie warto rozważyć z uwagi na to że stanowi ona skuteczną baterię przed próbami włamania, a dodatkowo zwiększa trwałość i stabilność całego ogrodzenia. W przypadku podmurówki betonowej, konieczne jest wykonanie szalunku, czyli specjalnej konstrukcji, do której zostanie wylany beton. Szalunek jest rodzajem deskowania, który służy do nadania kształtu betonowej formie aż do momentu, kiedy materiał zastygnie. Wówczas deskowanie nie jest już potrzebne i może zostać zdjęte. W przypadku podmurówki pod ogrodzenie, stosowane są szalunki ścienne. W niektórych przypadkach zastosowanie znajdują gotowe szalunki systemowe – to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. 

Wykonanie szalunku pod ogrodzenie krok po kroku

Przygotowanie szalunku nie jest procesem skomplikowanym, ale wymaga czasu i dokładności. Rezultatem odpowiednio wykonanego szalunku jest solidna i prawidłowo ukształtowana podmurówka. Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnych do pracy materiałów. Są to paliki, deski, wkręty, a także sprzęt do pracy – wiertarka oraz łopata. Do przygotowania fundamentu potrzebne jest natomiast zbrojenie oraz beton. Materiały oraz akcesoria niezbędne do szalowania dostarcza sklep budowlany Szalunkowy, w którym można skompletować wszystko, co potrzebne do wykonania szalunku.

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie przebiegu ogrodzenia. W tym celu możemy wykorzystać sznurek oraz paliki, które należy wbijać w równych odległościach od siebie. Następnie musimy przygotować teren, na którym będziemy wykonywać szalunek. W tym celu wykopujemy dół, którego głębokość powinna być nieco większa, niż głębokość przemarzania gruntu. 

Po przygotowaniu dołu o odpowiedniej głębokości, możemy już wykonywać szalunki ścienne pod ogrodzenie. Jeśli podłoże jest luźne, konieczne może być wyłożenie specjalnej folii ochronnej, która zabiegnie osuwaniu się gleby. Deski układa się wzdłuż ścian dołu i wzmacnia podporami, które chronią przed wyginaniem się desek w trakcie wylewania betonu. Należy zadbać o to, aby wszystkie deski były umieszczone w linii prostej i prostopadle do podłoża. 

Zbrojenie i wylewanie betonu

Kiedy szalunek jest już gotowy, można przystąpić do wykonania zbrojenia i fundamentu. Liczba prętów zbrojeniowych powinna odpowiadać ciężarowi ogrodzenia, dlatego najlepiej wspomóc się poradą fachowców w tej dziedzinie, np. profesjonalnej firmy budowlanej. Prawidłowo wykonane zbrojenie zapewnia równomierne osiadanie podmurówki na całej długości. Należy pamiętać, że bardzo ważną rolę przy fundamentach pełnią szczeliny dylatacyjne, które zapobiegają nadmiernemu naprężeniu i chronią przed pękaniem fundamentu. W tym celu można np. zastosować arkusze styropianu co około 10-15 metrów. 

Ostatnim krokiem jest zdjęcie szalunku. Tą czynność należy wykonać dopiero po całkowitym zaschnięciu betonu, czyli po około kilku – kilkunastu dniach.