Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Coworking i biuro wirtualne – czyli jak łatwo jest być freelancerem

Coworking i biuro wirtualne
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Coraz więcej osób decyduje się na samozatrudnienie, gdyż jest to dla nich najkorzystniejsza forma podjęcia pracy. Problematyczny okazuje się często wynajem biura – czy to w kwestiach finansowych czy logistycznych. Na szczęście rynek obfituje w coraz więcej biur wirtualnych i przestrzeni coworkingowych – rozwiązań idealnych dla freelancerów i mikroprzedsiębiorstw.

Czym jest biuro wirtualne i kiedy warto z niego korzystać?

Prawo wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej pod wskazanym adresem. W przypadku samozatrudnienia i działalności jednoosobowej wynajem lub zakup nieruchomości na cele biurowe może niestety wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami i być nieopłacalne. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować firmę w miejscu zamieszkania, jednak problem pojawia się wówczas, gdy w domu nie ma warunków do jej wykonywania i trzeba również wskazać miejsce wykonywania pracy. Ponadto nie wygląda to dobrze wizerunkowo w kontekście kontaktów z kontrahentami, którzy firmę zarejestrowaną pod adresem domowym mogą uznać za mało profesjonalną.

Zarejestruj firmę pod adresem biura wirtualnego

Rozwiązaniem jest biuro wirtualne, czyli przestrzeń zarządzana przez operatorów, którzy umożliwiają zarejestrowanie firmy pod swoim adresem. Takie rozwiązanie jest całkowcie legalne, a dla małych firm lub osób samozatrudniających się stanowi okazję na oszczędności związane z utrzymaniem własnego biura. Korzystając z usług biura wirtualnego, zyskujesz:

  • adres do zarejestrowania firmy w CEIDG,
  • dostęp do sali konferencyjnej i szkoleniowej,
  • miejsce do przechowywania dokumentów.

Coworking, czyli stanowiska pracy do wynajęcia

Oferty biur wirtualnych bardzo często łączone są z dostępnością przestrzeni coworkingowej, czyli pomieszczeń, w których przygotowane są stanowiska pracy do freelancerów lub mikroprzedsiębiorstw. Opłacając przystępnej ceny abonament (zaledwie kilkaset złotych miesięcznie), możesz wynająć swoje stanowisko w nieruchomości, w której do dyspozycji masz:

  • dostęp do Internetu;
  • biurowe urządzenia, takie jak drukarki, kserokopiarki, skanery, multimedialne telewizory czy rzutniki i ekrany;
  • obsługę sekretariatu (przyjmowanie i wysyłanie korespondencji, obsługa gości);
  • wyposażone przestrzenie wspólne, tj. łazienkę i kuchnię;
  • sale szkoleniowe i konferencyjne.

Co ważne – coworking to gwarancja dostępu do biurka przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co jest oczywiście ogromną zaletą dla freelancerów.

Dlaczego warto korzystać z ofert biur wirtualnych i coworkingów?

Praca w domu wbrew pozorom wcale nie jest łatwa i wymaga ogromnego skupienia, a także samodyscypliny. W przestrzeni coworkingowej możesz poczuć się “jak w pracy”. Jest to dobre dla wszystkich, których nie stać na własne biuro, ponadto daje możliwość poznania ciekawych ludzi, z którymi możesz zacząć zawodową współpracę. Korzystając z tych usług, masz do dyspozycji miejsce na spotkania z kontrahentami.