Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pellet drzewny – wszystko co warto o nim wiedzieć

mężczyzna dosypuje pellet drzewny do pieca
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pellet drzewny jest jedynym z najczęściej wybieranych źródeł ciepła. Do ogrzewania wykorzystywany był już ponad 100 lat temu. Kryzys naftowy z początków lat 70. XX wymusił poszukiwanie nowych, bardziej źródeł energii. Do Polski pellet trafił znacznie później, ale szybko zyskał szerokie grono zwolenników. To paliwo ma wiele zalet i jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania gazowego, elektrycznego czy oleju opałowego. Z artykułu dowiesz się: - jak powstaje pellet drzewny, - jakie zalety ma ogrzewanie domu tym paliwem, - ile obecnie kosztuje tona biomasy drzewnej, - czy w obecnej sytuacji opłaca się ogrzewać dom pelletem?

Pellet powstaje podczas wieloetapowej obróbki, której poddawane są ścinki i zrębki drzewne. Do produkcji biomasy wykorzystuje się tylko pozostałości z tartaków czy zakładów przemysłu drzewnego. Te drewniane ścinki i wióry są czyszczone, rozdrabniane, suszone, a następnie sprasowywane pod dużym ciśnieniem. Istotne jest to, że przy produkcji biomasy nie stosuje się żadnych substancji chemicznych. Za zwartą strukturę pelletu odpowiada zawarta w drewnie lignina, która pełni rolę naturalnego spoiwa. Zwieńczeniem procesu produkcji jest pakowanie biomasy. Pellet workowany to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia zarówno transport i rozładunek, jak i późniejsze przechowywanie i użytkowanie.

Dlaczego pellet to dobre źródło ciepła

Wysoka wydajność biomasy

Pellet ma wiele zalet, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze źródła ogrzewania. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym. Jego wartość opałowa waha się w przedziale między a 17, a 25 MJ/kg. To nieco mniej w porównaniu z kalorycznością ekogroszku, ale nadal jest to paliwo wydajne, które daje dużo ciepła przy niewielkim zużyciu.

Pellet jest eko

Pellet idealnie wpisuje się w trendy poszukiwania paliw ekologicznych, o jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. Dobrej jakości pellet spala się czysto, a ilość emitowanego CO2 równa jest ilości dwutlenku węgla, jakie drzewo oddaje przez całe swoje życie. Dlatego w kontekście pelletu często mówi się o zerowym bilansie CO2. Po spaleniu dobrej jakości pelletu pozostaje niewiele popiołu, co wyklucza częste czyszczenie pieca. To, co zostanie może być wykorzystane jako ekologiczny nawóz do ogrodu.

Pellet to łatwe użytkowanie i czysta kotłownia

Pellet, w porównaniu z węglem, jest prostszy w użytkowaniu i nie generuje zabrudzeń. Podczas dozowania do podajnika mogą się unosić niewielkie ilości pyłu drzewnego, który nie brudzi kotłowni. Przechowywanie większej ilości pelletu również nie stanowi problemu. Wybierając pellet workowany można go bezpiecznie przechowywać nawet na zewnątrz, bez ryzyka, że zwietrzeje lub zawilgotnieje.

Piece na pellet są proste w obsłudze

Piec pelletowy to nowoczesne urządzenie grzewcze, który pracuje w większości automatycznie. Obsługa pieca ogranicza się do ustawienie kilku parametrów początkowych i usuwania popiołu od czasu do czasu. Kupując piec pelletowy z podajnikiem wystarczy dosypać paliwo raz na kilka dni. Kotły z automatyczną zapalarką samoczynnie się włączają i rozpalają, w zależności od panującej temperatury.

Ile kosztuje pellet?

Obecnie za tonę dobrej jakości biomasy drzewnej trzeba zapłacić około 2000 zł. To znacznie więcej niż jeszcze kilka/kilkanaście miesięcy temu. Podwyżki dało się obserwować jeszcze w 2021 roku, ale to inflacja oraz wojna na Ukrainie odcisnęła największe piętno na cenie biomasy drzewnej. Mocno poszybowały w górę ceny wszystkich surowców, również energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do produkcji pelletu. Z kolei podwyżki cen paliw wpłynęły na zwiększenie kosztów dostaw i transportu do klienta. Wzrosły również ceny opakowań oraz ceny samego drewna, z którego pellet jest produkowany.

Ile kosztuje ogrzanie domu pelletem

Analizując koszty ogrzewania domu pelletem trzeba wziąć pod uwagę koszt całej inwestycji, w skład której wchodzi piec. Ceny kotłów pelletowych wahają się w przedziale od 7000 do 13 000 zł, w zależności od mocy i stopnia automatyzacji. Warto wiedzieć, że zakup pieca pelletowego można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze.

Koszty eksploatacyjne będą uzależnione od powierzchni domu, stopnia izolacyjności budynku oraz wydajności urządzenia grzewczego. Istotna będzie też panująca w pomieszczeniach temperatura. Można przyjąć, że do ogrzania domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych potrzebne będzie ok 2-3 tony pelletu. Przy obecnych cenach koszty ogrzewania zamkną się miedzy 4 000, a 6 000 zł.

Czy pellet jest opłacalnym źródłem ciepła?

Biomasa drzewna jest nie tylko opłacalnym paliwem, ale często jest określana jako paliwo przyszłości. W wielu stolicach Europy dzięki masowemu użyciu pelletu udało się rozwiązać problem smogu. Klimat do rozwoju tego paliwa jest jak najbardziej sprzyjający. Podnoszą się również standardy i technologia produkcji biomasy, co wpływa na jeszcze większą wydajność tego paliwa. To ekologiczne paliwo, które wciąż wypada atrakcyjnie cenowo, zarówno pod kątem instalacji jak i późniejszej eksploatacji. Jest znacznie tańszy niż np. pompy ciepła, które choć bardzo ekologiczne wciąż są bardzo drogie.

Jeśli rozważasz wybór takiego źródła ciepła do swojego domu, koniecznie przeczytaj czy ogrzewanie pelletem drzewnym się opłaca.

Jaki pellet wybrać?

Na jakość procesu grzewczego wpływają parametry paliwa. Chcąc palić pelletem wydajnie i efektywnie trzeba wybrać dobrej jakości pellet, o odpowiedniej kaloryczności, niskiej zawartości popiołu i odpowiedniej wilgotności. Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu. Podstawowy podział dzieli go na pellet liściasty i pellet iglasty. Ten ostatni, po obróbce ma lepsze parametry grzewcze. Łatwiej się rozpala i daje więcej ciepła. Wyróżnia się też jaśniejszym kolorem, dzięki czemu trudniej pomylić go z agropelletem lub pelletem mieszanym z różnymi dodatkami. Najlepszym wyborem będzie pellet sosnowy. Warto też zwrócić uwagę na klasy biomasy, które również określają jej jakość. Najlepszy będzie pellet klasy A1- o najlepszych parametrach cieplnych.