Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Relokacja maszyn przemysłowych - jak zrobić to bezpiecznie?

Relokacja maszyn przemysłowych
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Relokacje maszyn przemysłowych dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich jest relokacją w obrębie jednego zakładu produkcyjnego, natomiast druga to transport maszyn pomiędzy zakładami. W pierwszym i drugim przypadku należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu oraz transportowanych sprzętów.

Co wpływa na bezpieczeństwo maszyn w trakcie relokacji?

W zdecydowanej większości przypadków, relokacja maszyn dotyczy bardzo kosztownego sprzętu, dlatego nie można dopuścić do nawet najdrobniejszych uszkodzeń. Pierwszym etapem jest szczegółowe zaplanowanie działań. Najczęściej plan zawiera takie punkty jak: demontaż maszyn bądź maszyny, dokładne pakowanie i przygotowanie do transportu, opis trasy, montowanie, ustawianie sprzętów i testy. Każdy etap musi być wykonany w najkrótszym możliwym czasie, jednocześnie z zachowaniem należytej staranności i wszelkich zasad BHP. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że przestoje generują straty dla przedsiębiorstwa.

  • Cały teren, który będzie wykorzystywany do relokacji maszyn musi być widocznie oznakowany i zabezpieczony.
  • Jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo całego procesu przenoszenia jest charakterystyka terenu. W zakładach przeważnie mamy do czynienia z płaską, betonową posadzką. Niestety w przypadku relokacji poza zakład, musimy uwzględnić poruszanie się po zróżnicowanym terenie.

Dodatkowo, pod uwagę należy wziąć warunki atmosferyczne. Relokacje maszyn w deszczowe i wietrzne dni są bardzo niebezpieczne, dlatego powinno się z nich zrezygnować.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Sprzęt wykorzystywany w trakcie całego procesu musi być w perfekcyjnym stanie technicznym. Dotyczy to zarówno rolek transportowych, jak i wózków widłowych, podnośników hydraulicznych i innych urządzeń. Niestety awaria jednego z tych sprzętów może mieć daleko idące konsekwencje, wiążące się z ogromnymi kosztami. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia dotyczące sprawności sprzętu wykorzystywanego w trakcie relokacji, należy przerwać cały proces i dokładnie sprawdzić dane urządzenie. Firmy oferujące usługi tego typu, oprócz niezbędnego wyposażenia, posiadają również wieloletnie doświadczenie, które jest niezwykle potrzebne do sprawnego i bezpiecznego relokowania. Korzystając z ich pomocy, można w stosunkowo krótkim czasie zmienić miejsce wszystkich maszyn, bez ryzyka uszkodzenia którejkolwiek z nich.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Dzik - Relokacje maszyn Ostrowiec.