Cięcie strumieniem wody od kilku lat systematycznie zyskuje na popularności. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ogromnej precyzji tej metody, a także z uniwersalności zastosowania. Dodatkowo, w trakcie przecinania nie wytwarza się wysoka temperatura, która mogłaby spowodować uszkodzenia. W przypadku stosunkowo miękkich i cienkich materiałów wykorzystuje się wyłącznie wodę pod wysokim ciśnieniem. Jeżeli mamy do czynienia z twardymi materiałami, niezbędne jest użycie odpowiedniego środka ściernego. Zatem co można przycinać przy użyciu tej metody?
Cięcie strumieniem wody - najczęstsze zastosowanie
W przypadku tak zwanych materiałów miękkich, czyli papieru, folii, gumy, tekstyliów i innych wykorzystuje się wyłącznie wodę. Strumień wody ze specjalnych dyszy jest kierowany na element przeznaczony do przecięcia. Wysoka powtarzalność tej metody sprawia, że może być z powodzeniem wykorzystywana w zróżnicowanych procesach produkcyjnych.
- Cięcie strumieniem wody z materiałem ściernym może być użyte do praktycznie wszystkich materiałów, z wyjątkiem drewna i elementów drewnopochodnych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że drewno wyróżnia się wysokimi właściwościami chłonnymi.
- Cięcie strumieniem wody jest metodą, która znajduje zastosowanie w branży związanej z wykańczaniem wnętrz. Idealnie nadaje się do przecinania płytek. Nawet najtwardsze i najgrubsze egzemplarze można bezpiecznie przecinać wodą pod ciśnieniem. Gwarantowany brak oprysków i innych uszkodzeń powierzchni sprawia, że każda płytka jest przecięta w idealny sposób.
Tego typu usługi są oferowane przez firmy dysponujące specjalnym robotem portowym. Urządzenie zużywa nawet kilka hektolitrów wody na każdą minutę pracy i jest w stanie przecinać nawet bardzo twarde materiały, takie jak marmur i granit.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Woda, która opuszcza dyszę i uderza w materiał porusza się prawie tak samo szybko jak dźwięk. W praktyce oznacza to, że nawet bardzo twarde powierzchnie są przecinane błyskawicznie i niezwykle precyzyjnie. Chcąc idealnie dopasować płytki ceramiczne lub płytki wykonane z kamienia naturalnego w łazience lub innym pomieszczeniu, cięcie strumieniem wody jest jedną z niewielu metod umożliwiającą osiągnięcie takiego efektu. Warto wspomnieć, że tradycyjne cięcie płytek, ze względu na swoją specyfikę, generuje dużą liczbę odpadów. W przypadku strumieniowego cięcia wodą, nie ma mowy o takiej sytuacji. Wszystkie cięcia są dokładnie zaplanowane i charakteryzują się perfekcyjnym wykończeniem.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Ulman - cięcie strumieniem wody Wrocław.