Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób izoluje się gazociągi?

palnik gazowy
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Modernizacja dopływu gazu powinna rozpocząć się od wykonania profesjonalnej izolacji, która zapobiega zamarzaniu mieszanki paliwowej oraz kondensacji. Niezawodna ochrona jest niezwykle ważna - z jednej strony zapewnia odpowiednią pracę systemu, a z drugiej gwarantuje wysoki komfort cieplny. Dowiedz się, jak przebiega proces izolacji rurociągów gazowych i jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze rodzaje!

Rodzaje izolacji

Wykonanie izolacji musi być poprzedzone wyborem właściwego materiału izolacyjnego. Rodzaje izolacji są różne i każdorazowo powinny być dobierane do indywidualnych cech gazociągu i otaczających go warunków. Zazwyczaj rury znajdujące się w mieście układane są pod ziemią i wykonuje się jedynie hydroizolację, bez izolacji właściwej. Właśnie dlatego warto zwiększyć właściwości ochronne systemu rurociągów i zainteresować się wykonaniem izolacji.

Izolacje polietylenowe PE

Trójwarstwowe izolacje polietylenowe PE doskonale sprawdzają się jako zewnętrzne izolacje na rury. Ten rodzaj izolacji powstaje według normy wykonania PN-EN 12068:2002, a ich standardowy zakres średnic rur wynosi od 33,7 mm do 1220,0 mm (na rynku jednak istnieją firmy, które oferują wykonanie izolacji rur według indywidualnych wymiarów). Do podstawowych zalet izolacji na rury z polietylenu należą:

  • wysoka ochrona antykorozyjna rurociągów znajdujących się pod ziemią,
  • optymalne zabezpieczenie tzw. strefy przyspoinowej,
  • kilkudziesięcioletnia trwałość rur (około 30-letnia),
  • podatność na gięcie rur stalowych, które uprzednio zostały zaizolowane.

Ten rodzaj izolacji znajduje zastosowanie w przypadku izolacji wodociągów, gazociągów, rurociągów ścieków, rur ochronnych, rurociągów przemysłowych czy rurociągów paliwowych np. na stacjach benzynowych czy w rafineriach.

Izolacje poliuretanowe PUR

Izolacje poliuretanowe PUR to nic innego jak izolacja wykonana za pomocą żywicy poliuretanowej, która nadaje się do izolacji zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni rurociągów. Izolacje poliuretanowe powstają zgodnie z normą wykonania PN-EN ISO 12944, a zakres średnic rur obejmuje zazwyczaj wartości od 610 mm do 1620 mm. Wśród ich najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

  • izolacja przylega idealnie do powierzchni rur,
  • gładka powierzchnia ułatwiająca montaż elementów,
  • wysoka żywotność zabezpieczonych powierzchni,
  • ochrona antykorozyjna,
  • długa eksploatacja materiału bez konieczności częstej wymiany lub remontów,
  • wysoka odporność na działanie czynników chemicznych.

Dzięki tym cechom zastosowanie izolacji poliuretanowych obejmuje rury naziemne i podziemne gazociągów, wodociągów, a także innych, pozostałych rurociągów przemysłowych, przeciskowych oraz ochronnych.

Planujesz wykonać izolacje na rury na wymiar?

Jeżeli poszukujesz firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie i pozytywne referencje w zakresie wykonywania Izolacji na rury, zapoznaj się z ofertą firmy DEGA-PLUS. Jest to godny zaufania polski producent fabrycznych trójwarstwowych izolacji, który na pierwszym miejscu stawia jakość i zadowolenie klienta.