Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dobrać kominek wolnostojący do swojego wnętrza?

kominek wolnostojący
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pomieszczenia wyróżniające się przytulną atmosferą sprzyjają niekończącym się rozmowom z bliskimi osobami, a także pomagają w odczuwalnym odprężeniu po dniu pełnym wyzwań. Warto zauważyć, że tym, co czyni wnętrza przyjaznymi i rodzinnymi, są nie tylko dobrze dobrane kolory ścian czy wysokiej jakości meble. Niezwykle ważne okazują się również dodatki sprawiające, że przebywanie w danym miejscu staje się dla nas przyjemne i komfortowe. Jednym z takich dodatków są odpowiednio dobrane kominki, które nie tylko zapewniają ciepło, ale także uspokajają dzięki tlącym się płomieniom i odprężającym dźwiękom delikatnego trzaskania podczas spalania. W poniższym artykule doradzimy w wyborze najlepszego modelu do poszczególnych wnętrz i wskażemy kilka propozycji, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów.

Czym powinien wyróżniać się idealny kominek do wnętrza?

Decydując się na wybór kominka do pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które będą miały duży wpływ na komfort jego codziennego użytkowania. Niezwykle istotna okazuje się między innymi dobra wentylacja lub wybór kominka, który nie będzie emitował dymu, nieprzyjemnych zapachów ani szkodliwych substancji. Przykładem takiego rozwiązania jest wysokiej jakości biokominek, który podczas procesów spalania emituje ilość CO2 podobną do tej wytwarzanej przez człowieka w trakcie oddychania. Warto jednak zadbać o to, aby wybrane urządzenie wyróżniało się zastosowaniem nowoczesnych czujników wpływających na większe bezpieczeństwo domowników. Duży wybór tego typu modeli zapewnia marka Planika Faro, która uzyskała wszystkie niezbędne certyfikaty pozwalające na produkcję bezpiecznych biokominków i która dba o wysoką jakość proponowanych urządzeń.

Alternatywnym rozwiązaniem dla biokominków są kominki elektryczne, które ze względu na brak żywego ognia również nie wytwarzają niebezpiecznych substancji czy nieprzyjemnych zapachów, ale zapewniają ciepło i wpływają na większe odprężenie. Tego typu modele występują w różnych wymiarach i stylach wykończenia, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do aranżacji wybranego wnętrza. Wybierając kominek elektryczny, warto również pamiętać o kilku dodatkowych funkcjach, które poprawią komfort jego użytkowania. Ważną cechą okazuje się między innymi możliwość regulacji temperatury (zwykle jest ona dwustopniowa), a także nowoczesny system diod LED, który do złudzenia będzie przypominać prawdziwe płomienie. Ponadto niektóre modele można częściowo lub w całości zabudować, co stanowi ważną informację dla osób pragnących łatwo wkomponować kominek w aranżację.

Niedrogi kominek na taras – jaki model sprawdzi się najlepiej?

Opisane wyżej kominki można z powodzeniem stosować nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również na tarasach czy w domkach letniskowych. Wówczas należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniej mocy, która będzie miała wpływ na efektywne ogrzewanie. Oprócz tego w przypadku otwartych przestrzeni godną uwagi propozycją okazują się również kominki gazowe, które zwykle wyróżniają się nieco niższą ceną i nie generują dużych kosztów podczas eksploatacji. Wysokiej jakości modele powinny cechować się certyfikatami bezpieczeństwa, a także czujnikami, które zapobiegną niekontrolowanym procesom spalania i zmniejszą ryzyko przedostawania się do powietrza niechcianych substancji.