Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co to jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego i kto ją wykonuje?

plan ewakuacyjny
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego obejmuje podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem pożarowym w przedsiębiorstwach oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać osoby odpowiedzialne za sporządzenie instrukcji.

Czym jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?

Wiele osób zastanawia się, co to jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Taka instrukcja jest jednym z ważniejszych rodzajów dokumentów w każdym przedsiębiorstwie. Dokument tego rodzaju jest tworzony na podstawie informacji udzielonych przez właścicieli obiektów. Jednak opiera się także na wykonaniu wizji lokalnej oraz dostosowany jest do aktualnie obowiązujących przepisów prawnych w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W instrukcji można znaleźć bardzo wiele kluczowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Wśród nich wskazuje się między innymi warunki związane z ochroną przeciwpożarową danego obiektu, a także sposoby postępowania w przypadku pojawienia się pożaru. Bardzo duże znaczenie ma także sporządzenie planu ewakuacji, a także odpowiednie wyposażenie budynku we wszystkie niezbędne elementy mogące wspomagać ochronę przeciwpożarową, takie jak na przykład gaśnice. W instrukcji bezpieczeństwa pożarowego powinny się również znaleźć istotne informacje na temat konserwacji poszczególnych elementów wyposażenia.

Cel stworzenia instrukcji

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego są tworzone w określonym celu. Przede wszystkim wśród ich głównych celów można wskazać ustalenie podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej w danym obiekcie, na przykład przedsiębiorstwie lub budynku użyteczności publicznej. Dzięki instrukcji bezpieczeństwa pożarowego możliwe jest również zapoznanie pracowników z najważniejszymi zasadami związanymi w bezpośredni sposób z bezpieczeństwem, a także możliwym ryzykiem zagrożenia pożarowego. W każdym obiekcie powinny zostać również ściśle określone zasady, zadania oraz obowiązki poszczególnych osób w kontekście zapewniania optymalnego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Natomiast w przypadku mogącego się pojawić pożaru powinny zostać sporządzone określone zasady postępowania, które okażą się skuteczne.

Z czego składa się instrukcja?

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego składa się z kilku istotnych elementów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić część opisową, ale także część graficzną. W części graficznej zawarty jest spis wszystkich niezbędnych przedmiotów wyposażenia w danym obiekcie. Obejmuje on zarówno rozmieszczenie sprzętu gaśniczego, jak i urządzeń przeciwpożarowych oraz znaków ewakuacyjnych. Istotną częścią całego dokumentu jest także sporządzenie ewentualnych planów ewakuacji oraz odniesienie ich do ogólnego planu danego obiektu lub grupy obiektów. W składzie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego powinny się również znaleźć stosowne załączniki. Wśród nich wymienia się na przykład oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z dokumentem, a także karty charakterystyk ewentualnych zagrożeń na terenie obiektów.

Kiedy sporządza się instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?

Stworzenie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego wskazane jest w bardzo wielu sytuacjach. Przede wszystkim dokument tego rodzaju wymagany jest w obiektach lub odrębnych częściach obiektów, które stanowią indywidualne strefy. Mogą to być zarówno obiekty użyteczności publicznej, miejsca zamieszkania, jak i inne budynki, których przeznaczeniem jest działalność produkcyjna lub magazynowa. Kubatura brutto danych obiektów powinna przekraczać 1000 metrów sześciennych. Natomiast w przypadku budynków inwentarskich kubatura brutto powinna przekraczać 1500 metrów sześciennych. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być tworzona także dla wszystkich powierzchni, które są zagrożone wybuchem. Mogą to być na przykład stacje paliw płynnych oraz stacje gazu.

Uprawnienia do sporządzenia instrukcji

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być sporządzona w przypadku każdego obiektu, w którym jest wymagana. Aktualnie wiele osób ma uprawnienia do przygotowywania tego rodzaju dokumentów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić osoby z wykształceniem średnim oraz ukończonym szkoleniem Inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Stosowne uprawnienia posiadają również osoby z tytułem technika pożarnictwa, a także osoby, które ukończyły studia o odpowiedniej specjalizacji lub szkolenie przeznaczone dla specjalistów ochrony przeciwpożarowej. Osoby po studiach na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego również są w odpowiedni sposób przygotowane do sporządzania instrukcji. Dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom z niezbędną wiedzą oraz doświadczeniem możliwe jest tworzenie rzetelnych instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

Rola inspektora ochrony przeciwpożarowej

W każdym obiekcie dość znaczącą funkcję pełni inspektor ochrony przeciwpożarowej. Przede wszystkim taka osoba zobowiązana jest do realizowania działań związanych z ochroną życia i zdrowia, a także mienia przed zagrożeniem pożarowym. Dzięki temu możliwe jest także wprowadzenie działań związanych z zapobieganiem powstawania tego rodzaju zagrożeń. Wśród głównych działań wykonywanych przez inspektora ochrony przeciwpożarowej można wskazać kontrolowanie realizowania przepisów pożarowych przez pracowników, a także kontrolowanie stanu wyposażenia oraz jego niezbędnych przeglądów technicznych. Inspektor powinien na bieżąco analizować kwestie związane w bezpośredni sposób z bezpieczeństwem pożarowym, a także dokonywać niezbędnych zmian, jeśli istnieje taka konieczność.

Partnerem artykułu jest strona systemypozarowe-24.pl.