© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Taśmy antypoślizgowe - dlaczego warto je stosować?

taśma antyposlizgowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Wiele niepozornych elementów, z którymi spotykamy się każdego dnia, może mieć bardzo istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Do jednych z tych rzeczy należą taśmy antypoślizgowe występujące na dużej ilości powierzchniach - wbrew pozorom nie tylko w miejscach użyteczności publicznej. Ich funkcja polega przede wszystkim na maksymalnym zniwelowaniu ryzyka poślizgnięcia się np. wchodząc po schodach. Warto jednak wiedzieć, że mogą one także spełniać drugorzędną funkcję wizualną - dlatego współczesne taśmy antypoślizgowe są projektowane również pod kątem przestrzeni, w których mają się znaleźć.

Cechy dobrej taśmy antypoślizgowej

Do produkcji wysokiej jakości taśmy antypoślizgowej wykorzystuje się specjalistyczny materiał ścierny. Dodany do niego polimer tworzy niezwykle mocną i odporną na uszkodzenia mechaniczne strukturę polimerową (plastikową). W celu zabezpieczenia taśmy antypoślizgowej przed działaniem czynnika czasu stosuje się specjalne kleje. Zapewniają one również odporność na niezwykle wymagające czynniki atmosferyczne, gdy taka taśma znajduje się na zewnętrz - na działanie opadów atmosferycznych (deszcz, śnieg, grad) czy też gdy poddawane są długotrwałemu działaniu promieniowania słonecznego.

Wybór wysokiej jakości taśmy antypoślizgowej to świadomość, że będzie spełniała ona swoją funkcję przez długie lata. Warto więc wybrać produkt, który ma dobre opinie w Internecie - zarówno sama taśma, jak i producent. Dzięki takiemu podejściu unikniemy problemów z koniecznością ponownego montażu taśm antypoślizgowych, które mogą być kosztowne, jeśli chcemy wykonać to dobrze zlecając usługę profesjonalnej firmie.

Tego typu produkty występują w różnych wariantach - zarówno kolorystycznych, grubości i parametrów technicznych. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będą eksploatowane. To oczywiste, że taśmy antypoślizgowe umieszczane na zewnątrz, muszą być wykonane z bardziej trwałych tworzyw. Producenci natomiast dbają również o to, aby nawet tak z pozoru mało istotne elementy pasowały do charakteru przestrzeni, w której będą się znajdować. 

taśmy antypoślizgowe

W jakich miejscach taśmy antypoślizgowe znajdują swoje zastosowanie?

Z taśmami antypoślizgowymi spotkamy się najczęściej w obiektach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach, urzędach. Zazwyczaj jest to związane z tym, że duża liczba osób pojawiających się w takich obiektach po raz pierwszy zwiększa ryzyko poślizgnięcia. Z tego powodu możemy być niemal wręcz pewni, że wystąpią one na pływalniach, gdzie dodatkowym czynnikiem podwyższającym niebezpieczeństwo jest wilgoć. 

Z drugiej strony coraz częściej można je zauważyć w obiektach mieszkalnych - na klatkach schodowych czy po prostu w mieszkaniach, gdzie również może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. Taśmy antypoślizgowe występują także w obiektach komercyjnych - siedzibach firm, gabinetach itp.

Taśmy poślizgowe umieszczane na schodach

Do powierzchni, na których najczęściej umieszcza się taśmy antypoślizgowe, należą zdecydowanie schody. To na nich może dochodzić do najbardziej niebezpiecznych poślizgnięć. Z tego powodu mając w domu dzieci, które przecież uwielbiają ryzykowne zabawy, takie rozwiązanie wydaje się być niezwykle rozsądne. Warto też wiedzieć, że w domu nie używamy najczęściej obuwia z antypoślizgową podeszwą, właśnie dlatego warto wybrać taśmy poślizgowe z mocno chropowatą powierzchnią. 

Jak przykleić taśmę antypoślizgową?

Na długą i bezproblemową eksploatację taśm antypoślizgowych ma niewątpliwie wpływ właściwy montaż, czyli przyklejenie ich do danej powierzchni. Trzeba wykazać się przy tym niejako wiedzą na temat materiałów - zdecydowanie inne wymagania stawia drewno, żelbeton czy marmur. Z tego powodu najważniejsze jest wybrać odpowiedni produkt - w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, sprzedawca powinien udzielić nam wszelkich niezbędnych informacji i zarekomendować konkretną samoprzylepną taśmę antypoślizgową.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy dokładnie wyczyścić powierzchnię przy użyciu środków konserwujących - podłoże musi być nieskazitelnie czyste. Następnie należy użyć odtłuszczacza, a w kolejnym kroku dokładnie osuszyć podłogę. Dopiero po zakończeniu tego kroku możemy przejść do następnego etapu, jakim jest przyklejenie taśmy antypoślizgowej.

W kwestii montażu samoprzylepnej taśmy antypoślizgowej warto wziąć pod uwagę wytyczne producenta, które mogą różnić się od siebie. Dowiedz się więcej https://sklep.techemznaki.pl/tasmy-antyposlizgowe.

Podsumowanie

Taśmy antypoślizgowe są wykorzystywane przede wszystkim w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu tj. szkoły, urzędy, szpitale, siedziby firm, czy obiekty przemysłowe. Coraz częściej spotkamy się z nimi również w przypadku prywatnych budynków mieszkalnych - głównie na schodach wejściowych. Zwiększają one bezpieczeństwo, które może wynikać z poślizgnięcia się. Właśnie dlatego w wymienionych na początku podsumowania obiektach, powinny stać się one standardem, a brakujące (np. oderwane) taśmy powinny być od razu uzupełniane nowym produktem!

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry