Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Suwnica bramowa – budowa urządzenia i zastosowanie

Suwnica bramowa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Urządzenia dźwignicowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w transporcie ładunków – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co warto wiedzieć o bardzo popularnej suwnicy bramowej? Czym charakteryzuje się budowa tej dźwignicy oraz jakie zastosowanie znajduje ona w branży? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w poniższym wpisie. Zainteresowanych tematem zapraszamy do uważnej lektury!

Czym jest suwnica bramowa?

Dźwignice bramowe określane są zamiennie bramownicami. Te zaś montuje się najczęściej na zewnątrz, w takich miejscach jak bocznice kolejowe, składowiska czy pochylnie stoczniowe.

Warto wiedzieć, że suwnice bramowe składać się mogą z dwóch, jak i więcej bram. Bramy te z kolei poruszać się mogą zarówno na kołach, jak i na szynach. Tego typu suwnice wykorzystuje się głównie w transporcie wyjątkowo ciężkich ładunków, z przymocowanymi do nich przedmiotami, które można przesuwać zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Jednym z najważniejszych wyróżników profesjonalnych i nowoczesnych suwnic bramowych dostępnych w ofercie cenionego producenta z branży, firmy Demag, pozostaje ich wyjątkowa wytrzymałość oraz wydajność. Nie sposób wspomnieć także i o tym, że tego typu dźwignice wyróżniać będzie także maksymalny poziom bezpieczeństwa pracy.

Budowa dźwignicy bramowej

Popularne suwnice bramowe zbudowane są z licznych elementów mechanicznych, w tym z krzywki i odbojów na torach jazdy, po których cała konstrukcja się porusza. Do tego w dźwignicy nie może zabraknąć czołownicy wyposażonej w koło pędne i jezdne, łapy oporowe, wyłączniki krańcowe i szczotki miedziane.

Do niezbędnych elementów budowy takiej suwnicy gwarantujących jej wydajną pracę zaliczyć należy również wózek jazdy wyposażony w silnik i przekładnię zębatą oraz mechanizm podnoszenia składający się głównie ze stalowych lin, haków, pierścieni do prowadzenia linii oraz wyłącznika krańcowego.

Omawiając budowę dźwignic bramowych, nie sposób nie wspomnieć także o licznych elementach elektrycznych. Do tej grupy zaliczyć należy wszelkiego rodzaju łączniki odpowiadające za włączanie lub wyłączanie zasilania, ale i troleje, kasety sterownicze oraz szafki sterowniczo-rozdzielcze. 

Wymienione elementy suwnicy gwarantować będą niezakłóconą niczym pracę takich konstrukcji jak pomost, wciągnik czy możliwość podnoszenia haka z ładunkiem. 

dźwignica bramowa

Atuty suwnic bramowych

Wśród licznych modeli suwnic wyróżnić należy także modele podwieszane, które znane są z modułowej konstrukcji oraz dedykowane montażowi pod sklepieniem dachowym. Tego rodzaju dźwignice słynąć będą z tego, że zajmują niewiele miejsca w halach, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni dostępnej w takim miejscu.

Suwnice bramowe z powodzeniem można obsługiwać zarówno zdalnie, jak i z kabiny operatora. Dużą korzyścią jest to, że udźwig tego rodzaju dźwignic sięga nawet 5 ton. Rozpiętość ramion konstrukcji zaś może osiągać nawet kilkanaście metrów.

Warto podkreślić, że na rynku branżowym dostępne są nie tylko masywne suwnice bramowe, ale również znane z wyjątkowej lekkości bramownice, które z powodzeniem można eksploatować podczas zdecydowanie mniej wymagających procesów.

Zastosowanie suwnic bramowych

Nowoczesne dźwignice bramowe, których szeroki wybór znaleźć można w ofercie dobrego producenta, na stronie, mają różnorodne zastosowanie.

Sprawdzają się przede wszystkim w tych miejscach, w których mowa o przemieszczeniu ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków. Tym samym profesjonalne bramownice znajdziemy w fabrykach, halach produkcyjnych, ale również w pochylniach stoczniowych przy budowie statków czy w zewnętrznych składowiskach.

Suwnice bramowe stanowią również doskonałe wyposażenie uzupełniające w mniejszych warsztatach.

Ich ostateczne zastosowanie w dużej mierze zależeć będzie od indywidualnych potrzeb klienta. Warto podkreślić, że nowoczesne bramownice z powodzeniem można idealnie dopasować nie tylko do konkretnego przeznaczenia, ale również i określonych ładunków. Na takie spersonalizowane rozwiązania dobrze decydować się wówczas, gdy myśli się o znacznym obniżeniu kosztów wdrożenia optymalnych rozwiązań dźwignicowych.