Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kursy na żurawie - rodzaje uprawnień, wymagania i zakres szkoleń

ładowarka obrotowa
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Żurawie najczęściej wykorzystuje się w firmach działających w branży budowlanej, usługowej, logistycznej oraz w przemyśle. Można je zobaczyć zarówno na placach budowy, jak i w portach, bazach transportowych, na składowiskach czy w dużych zakładach produkcyjnych. Do obsługi tego typu urządzeń wymagane jest posiadanie uprawnień wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Jak wygląda kurs na żurawie i jakie uprawnienia trzeba zdobyć, aby móc pracować na żurawiach samojezdnych albo stacjonarnych?

Zgodnie z rozporządzeniem zawartym w Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. nr 122, poz. 1321, ze zm.) każdy, kto chce obsługiwać żurawie, musi posiadać ważne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Aby zdobyć właściwe uprawnienia należy ukończyć kurs operatora żurawia w określonej kategorii i zdać egzamin przed UDT.

Kategorie kursów na żurawie

Szkolenia na żurawie obejmują dwie kategorie uprawnień. Kategoria II Ż pozwala na pracę na żurawiach stacjonarnych (dawniej żurawikach warsztatowych), żurawiach przewoźnych i przenośnych (inaczej HDS-ach lub żurawiach przeładunkowych; żurawie montowane na samochodach ciężarowych i dostawczych), a także żurawiach samojezdnych (urządzeniach zamontowanych na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnym podwoziu samojezdnym).

Kategoria I Ż umożliwia obsługę żurawi wieżowych i szybkomontujących oraz żurawi szynowych.

Gdzie zdobyć uprawnienia na dźwigi? Sprawdź ofertę Riwal, producenta różnego typu zwyżek: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/szkolenia/zurawie

Jak wygląda kurs na żurawie?

Jakie zagadnienia obejmują kursy na żurawie? W trakcie zajęć teoretycznych i praktycznych poruszane są m.in. kwestie związane z formami dozoru technicznego, rodzajem i zakresem badań UDT, rodzajami i podziałem żurawi, podstawowymi danymi technicznymi żurawi i ich budową, urządzeniami zabezpieczającymi, zawiesiami i pomocniczym sprzętem przeładunkowym, czynnościami zabronionymi oraz obowiązkami operatora przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie i po jej zakończeniu. Szkolenia na dźwigi kończą się egzaminem składającym się z części teoretycznej i praktycznej przed komisją powołaną przez terenowy oddział Urzędu Dozoru Technicznego. Jeżeli wynik egzaminu będzie pozytywny, kursant otrzyma zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi żurawi konkretnego typu.

Wymagania dla kursanta

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc przystąpić do kursu, a następnie do egzaminu? Wystarczy mieć wykształcenie minimum podstawowe oraz ukończone 18 lat. Należy również posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokościach.

Ważność uprawnień na żurawie

Trzeba pamiętać, że uprawnienia wydawane są okresowo. W przypadku żurawi stacjonarnych, przewoźnych i przenośnych uprawnienia będą ważne przez 10 lat, natomiast w przypadku żurawi samojezdnych, wieżowych i szybkomontujących, szynowych, kolejowych i na pojazdach kolejowych, pokładowych oraz pływających – przez 5 lat od daty uzyskania.