Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co oznaczają poszczególne kolory płyt gipsowych?

płyty gipsowe
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Płyty gipsowe to podstawowy element wykorzystywany w suchej zabudowie. Występują w kilku rodzajach, które stosowane są w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Już na pierwszy rzut oka można określić rodzaj płyty, ponieważ rozróżniane są po kolorach – każdy rodzaj ma przypisaną barwę. Jakie cechy mają płyty jasnoszare, różowe lub zielone?

Rodzaje płyt gipsowych

Płyty gipsowo-kartonowe, określane również jako płyty g-k, występują w czterech rodzajach. Najpopularniejszym z nich jest typ A, którego cechą charakterystyczną jest jasnoszary kolor. Płyty te są powszechnie stosowane do wykonania ścianek działowych, podwieszanych sufitów i ozdobnych elementów. Mają jednak swoje ograniczenia, ponieważ nie powinny być wykorzystywane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nie nadają się więc do łazienek, kuchni lub suszarni. Płyty typu A to nowe oznaczenie dla płyt GKB, ich cechy pozostają jednak niezmienne.

Produkty typu A nie są rekomendowane do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności przekraczającej 70%, nie oznacza to jednak, że w łazienkach nie można korzystać z płyt gipsowych. Do tego celu przeznaczone są płyty w kolorze zielonym oznaczane symbolem H2. Ich powierzchnia pokryta jest warstwą hydrofobową, dzięki czemu mają ograniczoną zdolność pochłaniania wody. Przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach, w których okresowo wilgotność powietrza osiąga 85%. Dawniej oznaczane były symbolem GKBI.

Płyty gipsowo-kartonowe o wyjątkowych właściwościach

Do realizacji nietypowych i bardziej wymagających projektów często wykorzystywane są płyty o zwiększonej odporności na dane warunki. Obok wodoodpornych płyt H2 wyróżniane są również ognioodporne płyty typu F w kolorze różowym. Ich zastosowanie to między innymi obudowa kominków i wykończenie wszystkich pomieszczeń o podwyższonym zagrożeniu pożarem. Ich poprzednie oznaczenie to GKF.

Ostatnim rodzajem płyt g-k są produkty jasnoszare, które od standardowych płyt odróżniają się czerwonymi napisami. Oznaczane są symbolem FH2 co jest połączeniem właściwości wodo- i ognioodpornych. Podobnie jak płyty typu F są wzmocnione włóknem szklanym oraz jak H2 pokryte są warstwą hydrofobową. Oznaczenie FH2 wyparło stosowane poprzednio GKFI.

Wszystkie rodzaje płyt dostępne są w internetowym sklepie ogólnobudowlanym MSexpert.pl. Wybór odpowiedniego rodzaju pozwala uniknąć kosztownych remontów wynikających ze zniszczeń produktu używanego niezgodnie z przeznaczeniem.