Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy można odliczyć ubezpieczenie zdrowotne? Czyli zmiany w Nowym Ładzie

biuro w domu
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Przepisy Nowego Ładu zmieniają się jak w kalejdoskopie i trzeba przyznać, że naprawdę trudno za nimi nadążyć. Do tej pory można było np. odliczyć składkę zdrowotną, a po wprowadzeniu nowego ładu było już to niemożliwe, a potem powstała kolejna zmiana w Nowym Ładzie i okazało się, że znowu można składkę zdrowotną odliczyć. Ale kogo dotyczą te zmiany i co warto o nich wiedzieć?

Polski Ład 2.0 – kto może odliczyć składkę zdrowotną?

Jak wiecie zapewne znowu doszło do zmian w Nowym Ładzie i tak oto okazało się, że aktualnie składkę zdrowotną mogą odliczyć przedsiębiorcy, którzy są na podatku liniowym. Co ważne, będą mogli odliczyć składkę skumulowaną za styczeń oraz czerwiec. Jeżeli więc będą rozliczać ją w lipcu, to rzeczywiście solidnie zredukują zaliczkę na podatek. A jeżeli ich dochody w danych miesiącach będą niskie, to być może okaże się, że nie muszą oni opłacać zaliczki. Przy czym trzeba tutaj pamiętać o pewnym limicie, który występuje u „liniowców” i wynosi on 8700 zł. Jeżeli w tym miesiącu nie wystarczy dochodu oznacza to, że będzie można potrącać składki w kolejnych miesiącach. Tutaj zastosowanie ma artykuł 17.3. Wiadomo, że prowadzenie firmy nie jest łatwe, szczególnie w Polsce. Przepisy zmieniają się bardzo szybko i czasami trudno za nimi nadążyć. W takim przypadku warto więc skorzystać z usług biura rachunkowego i uniknąć potencjalnych kar finansowych za nieprawidłowe rozliczenia.

Tarcza antyputinowska – o co w niej chodzi?

Jak wiecie z początkiem 2022 r. rząd wprowadził zakaz odliczenia składki zdrowotnej. Jednak w lutym doszło do inwazji Rosji na Ukrainę wskutek czego rząd wprowadził kolejną tarczę, którą określa się jako tarczę antyputinowską. W ramach tej tarczy wprowadzono kolejny szereg zmian. Jedną z nich jest możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Ale jak już wiecie nie wszyscy mogą to zrobić. Poza przedsiębiorstwami na podatku liniowym ta zmiana dotyczy też osób rozliczających się na zasadach ryczałtu oraz karty podatkowej. Przewidziano limity i jak pamiętacie przy podatku liniowym wynosi on 8700 zł składek, które można odliczyć od dochodu. Sytuacja wygląda inaczej przy ryczałcie, gdyż można odliczyć 50% zapłaconych składek. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku karty podatkowej, gdzie można odliczyć 19%.

Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Cóż, trzeba przyznać, że takie rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić, ale z drugiej strony nadal to rozwiązanie nie jest tak korzystne jak przed zmianami. Nie jest to więc przywrócenie prawa do odliczenia składek z lat ubiegłych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ustawodawca nie wprowadził przepisów przejściowych. I jeszcze w lutym był całkowity zakaz odliczania składek, zaś od lipcu już można go odliczać. Warto tutaj jeszcze zapoznać się z art. 44 ust. 6 j., który jasno określa, że podatnik ma prawo odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną w wysokości 19%. Ma jeszcze obowiązek kontrolować wysokość odliczanej składki, aby nie przekroczyć limitu 8700 zł, co oczywiście dotyczy przedsiębiorców na podatku liniowym. Jednocześnie nowa wersja Polskiego Ładu nie zakłada zmian w wysokości składek zdrowotnych u przedsiębiorców na ryczałcie. Oznacza to, że czerpiąc dochody na poziomie 60 tys. składka zdrowotna będzie wynosiła 335,94 zł. Jeżeli zaś przedsiębiorca uzyska przychód powyżej 60 tys. zł, za to poniżej 300 tys. zł składka zdrowotna będzie wynosiła 559,89 zł. Dla jeszcze zamożniejszych przedsiębiorców, którzy mają przychód wynoszący powyżej 300 tys. zł, składka zdrowotna będzie wynosić 1007, 87 zł. W przypadku karty podatkowej składka zdrowotna wynosi 270,90 zł. Zatem jak widzicie ogarnięcie tych przepisów wcale nie jest takie łatwe. Z tego też powodu warto pomóc sobie korzystając z usług fachowców. Warto sprawdzić ofertę jak posiada biuro rachunkowe optimax.biz.pl.

Jak obliczać składkę zdrowotną w systemie e-firma.pl?

Jeżeli korzystacie z systemu e-firma.pl, to nie musicie obawiać się strat. W tym przypadku składka zdrowotna odliczana jest automatycznie w zaliczce na podatek i to do wysokości obowiązującego limitu. Na początek należy rozliczyć ZUS DRA. Po rozliczeniu zostanie też uwzględnione odliczenie od podatku dochodowego. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest szybkie.