Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Deskowanie słupów - jakie szalunki wybrać?

Szalunki ścienne
 |  Artykuł partnera  |  Budownictwo

Dobór odpowiedniego szalunku ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości wykończenia betonu po rozszalowaniu. Konkretne sposoby różnią się od siebie również czasochłonnością wykonania szalunku oraz jego ceną. Jaki rodzaj szalunku będzie najlepszy w przypadku deskowania słupów? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest szalunek?

Odpowiednie szalunki są wykorzystywane w czasie każdej budowy. Stosuje się je już na etapie fundamentów oraz przy oraz wszędzie tam, gdzie powstają monolityczne konstrukcje z betonu. Czym więc jest szalunek? W prostych słowach można powiedzieć, że jest to forma, której zadaniem jest utrzymanie betonu we właściwym miejscu, aż do czasu jego zastygnięcia. W związku z tym powinna być ona wytrzymała, szczelna oraz odpowiednio zamontowana.

Jak już wspomniano szalunki budowlane wykorzystuje się na różnych etapach budowy. W związku z tym wyróżnia się szalunki fundamentowe, ścienne, słupowe i stropowe. Wymagania dotyczące każdego z nich pozwalają na użycie różnych materiałów.

Rodzaje szalunków

Rozwój technologii budowlanej nie ominął systemów szalunkowych. Oprócz popularnego od lat deskowania (wykonanie od podstaw szalunków z desek) stosuje się obecnie szalunki systemowe, płytę szalunkową, czy szalunki kartonowe. Czym charakteryzuje się każdy rodzaj?

Szalunki z desek to najprostsze rozwiązanie, które jest jednak najbardziej czasochłonne i pracochłonne. Są one również mniej trwałe niż nowoczesne szalunki systemowe. Wadą takiego rozwiązania jest również duża ilość potrzebnego materiału (desek), który z reguły jest używany tylko raz. W efekcie koszt wykonania szalunku jest wysoki. Dodatkowo w przypadku stropu szalunek z desek wymaga również zastosowania drewnianych stempli, które trzeba dodatkowo dokupić.

Do samodzielnego wykonania szalunków wykorzystywana jest często płyta szalunkowa. Zastępuje ona deski oszczędzając czas przeznaczony na ich skręcanie/zbijanie. Oczywiście nadal jest to czasochłonne rozwiązanie, które również nie daje gwarancji uzyskania jednolicie gładkiej powierzchni betonu po jego rozszalowaniu.

Nowocześniejszym rozwiązaniem są szalunki kartonowe, które są używane do wykonywania słupów i kolumn o przekroju kołowym. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Są to gotowe rozwiązania, które charakteryzuje łatwość montażu, demontażu oraz utylizacji. Ich zalety to również lekkość oraz fakt, że wewnętrzna warstwa zapobiega przywieraniu betonu.

Ostatnim rodzajem deskowania są szalunki systemowe (aluminiowe lub stalowe), które mogą być wykorzystywane zarówno jako szalunki ścienne, czy słupowe. Są to innowacyjne rozwiązania, które cechuje przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Zaletą stosowania jest również szybki montaż i demontaż oraz fakt, że można ich używać wielokrotnie. Zgodnie z wymaganiami prawnymi poszczególne elementy szalunków systemowych spełniają wyśrubowane krajowe i europejskie normy bezpieczeństwa, co gwarantuje ich wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Wszystko to przy konkurencyjnej cenie. W tym przypadku należy oczywiście pamiętać, że szalunki aluminiowe są lekkie, ale mniej odporne na siły parcia betonu niż ich stalowe odpowiedniki.

Szalunki Optima i Optimax - najnowocześniejsze rozwiązania systemowe

Decydując się na zakup szalunku systemowego warto postawić na sprawdzonego producenta, którym jest firma FW System. Powstające w niej uniwersalne płyty do szalowania słupów są wykonane z ram ocynkowanych ogniowo, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Umożliwiają wykonanie słupów w zakresie od 15 do 55cm, w module co 5cm.

Standardowe płyty umożliwiają również wykonywanie słupów kwadratowych lub prostokątnych. W tym celu wystarczy połączyć je ze sobą przy użyciu odpowiednich zamków narożnych. Producent wytwarza i sprzedaje również wszystkie akcesoria ułatwiające i przyspieszające prace związane z szalowaniem.

Szalunki stalowe można wykorzystać zarówno w przypadku budowy domu jednorodzinnego, jak i budowy przemysłowej. Charakteryzuje je łatwość montażu, oraz duża wytrzymałość na parcie betonu (60 hPa dla płyt Optima i 80 hPa dla płyt Optimax). Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie producenta: https://fwsystem.pl/sprzedaz/szalunki-scienne-optima/plyty/.

Od wyboru odpowiedniego rodzaju szalunków uzależnione są koszty budowy, czas realizacji danego etapu oraz bezpieczeństwo. W związku z tym warto postawić na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest stalowy szalunek systemowy, który umożliwia szybki i prosty montaż oraz wielokrotne wykorzystanie. Oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.