Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kiedy stosować maty antyzmęczeniowe?

Mata antyzmęczeniowa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej to niestety nieodłączny element pracy na taśmie produkcyjnej lub przy pakowaniu towarów do wysyłki. Każdy, kto musiał spędzić wiele godzin w wymuszonej pozycji ciała, doskonale zdaje sobie sprawę, jak mocne obciążenia przyjmuje na siebie cały organizm. Co zrobić, jeśli zmiana warunków na danym stanowisku pracy nie jest możliwa? Czy istnieją rozwiązania pozwalające zniwelować negatywne skutki zdrowotne wynikające z pozycji stojącej?

Jak działają maty antyzmęczeniowe?

Warstwa elastycznego materiału ułożonego pod stopami pracownika diametralnie poprawia komfort pracy, zwiększa efektywność realizowanych zadań, a także wspomaga prawidłowe krążenie. Maty antyzmęczeniowe wykorzystują dosyć prostą zależność między zapewnianiem niepełnej stabilności a poprawą kondycji zdrowotnej. Problemy wynikające z pozycji stojącej nie są generowane przez tę pozycję per se, lecz na skutek niewystarczającej ruchomości kończyn i stawów. Twarde podłoże zapewnia wprawdzie stabilność, lecz jednocześnie generuje potężne obciążenia dla wybranej grupy mięśni, stawów oraz ścięgien, jakie pozostają w bezruchu przez długie godziny. Mata antyzmęczeniowa wymusza niedostrzegalne ruchy ciała, stymulując krążenie w nogach i ograniczając uczucie zmęczenia. Zasada działania maty antyzmęczeniowej opiera się na dostarczaniu niepełnego podparcia dla stopy, dzięki czemu pracownik podświadomie koryguje swoją pozycję na macie w poszukiwaniu stabilności. Ruchy te pozostają niewidoczne dla oka oraz wymykają się spod kontroli świadomości. Jednak specyfika maty antyzmęczeniowej gwarantuje jej przydatność dla zmniejszenia stresu mięśniowego oraz ograniczenia bólu kręgosłupa u pracowników. Funkcje maty antyzmęczeniowej nie ograniczają się jednak wyłącznie do aspektu zdrowotnego. Maty zostały wykonane z tworzywa odpornego na wodę i działanie substancji przemysłowych, a także wyposażone w antypoślizgową powierzchnię. Szeroki zakres korzyści uzasadnia coraz powszechniejszą obecność mat dla rożnorodnych zastosowań.

Gdzie można spotkać maty antyzmęczeniowe?

Najważniejszą dziedziną, w której od lat wykorzystuje się maty antyzmęczeniowe, pozostaje wszelka działalność przemysłowa. Linie produkcyjne rządzą się swoimi prawami, a praca w pozycji stojącej nie należy tu do rzadkości. Wykorzystywanie maty antyzmęczeniowej na hali produkcyjnej stanowi wyraz dbałości o zdrowie pracowników i świadczy pozytywnie o pracodawcy. Mata antyzmęczeniowa jest również używana na stoiskach handlu detalicznego, w hurtowniach, bankach, recepcji hotelowej, a także miejscach przetwarzania żywności. Maty antyzmęczeniowe należy stosować wszędzie tam, gdzie pracownik przyjmuje pozycję stojącą przez kilka godzin. Mata obecna na stanowisku pracy dobrze świadczy o samej firmie, która nie obawia się poniesienia niewielkiej inwestycji na rzecz poprawy komfortu i zdrowia osób zatrudnionych.

Poszukiwania mat antyzmęczeniowych warto zacząć od strony https://ulpa.com.pl/. Doskonała jakość produktów oraz ogromny asortyment czynią ze sklepu ULPA idealnego partnera dla wielu zastosowań przemysłowych i handlowych.