© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wzmacniacz wifi i inne akcesoria dla freelancera

freelancer
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Coraz więcej osób przestaje odnajdywać się w pracy zmianowej, prowadzonej w jednym miejscu, w określonych godzinach, pięć dni w tygodniu. Jedną z alternatyw dla tych, którzy czują, że takie życie przestało być dla nich atrakcyjne, jest rozpoczęcie kariery freelancera. W dzisiejszych czasach pracować można właściwie z dowolnego miejsca na świecie, jedynym warunkiem jest dostęp do szybkiego wifi. Jak działa wzmacniacz wifi i jak może się przydać komuś pracującemu z różnych miejsc? Jakie inne akcesoria potrzebne będą każdemu freelancerowi?

  1. Jak działa wzmacniacz sygnału wifi?
  2. Czym kierować się gdy kupujesz wzmacniacz wifi?
  3. Inne akcesoria przydatne każdemu freelancerowi

Jak działa wzmacniacz sygnału wifi?

Zadaniem wzmacniacza sygnału, zwanego też repeaterem jest rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej. Urządzenie to przechwytuje sygnał dzięki swoim antenom, następnie go wzmacnia i przekazuje dalej. Umieszczenie go na skraju zasięgu sieci, z której korzystamy (czyli w miejscu, gdzie sygnał zaczyna mocno słabnąć), pozwala na uzyskanie stabilnego dostępu do Internetu w pomieszczeniach, gdzie wcześniej połączenie się zrywało, bądź jego jakość pozostawiała wiele do życzenia. 

Bardzo ważną kwestią związaną z poprawnym działaniem takiego urządzenia jest jego umiejscowienie. Wzmacniacz sygnału bezprzewodowego posiada często zewnętrzne anteny, zazwyczaj jednak nie dają one możliwości ruchu w innej płaszczyźnie niż pionowa, warto więc wtedy pamiętać, że zwykle promieniują one poziomo, gdy są ustawione pionowo i analogicznie wysyłają sygnał pionowo, gdy są ustawione poziomo. 

Wzmacniacz wifi zwykle przybiera formę niewielkiej kostki z bezpośrednio wbudowaną w nią wtyczką do kontaktu, co pozwala na ustawienie go w miejscu, gdzie nie będzie się rzucać w oczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie wymaga on też do działania dodatkowych kabli.

Czym kierować się gdy kupujesz wzmacniacz wifi?

Wzmacniacz sieci bezprzewodowej nie jest specjalnie skomplikowanym urządzeniem, posiada jednak szereg cech, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna. 

Pierwszą i jedną z najważniejszych jest to, w jakim standardzie wifi pracuje dane urządzenie. Jest to ważne, bo musi on być kompatybilny zarówno z naszym routerem, jak i urządzeniem odbiorczym. Jeśli sięgamy po wzmacniacz sygnału wi-fi jako akcesorium poprawiające nam warunki pracy w dowolnym miejscu, warto postawić na model posiadający spory zakres w tej kwestii. Podobnie ma się sprawa z częstotliwością pracy — nowoczesne routery często pracują dwuzakresowo, co pomaga w uzyskaniu dużej przepustowości łącza i sporego zasięgu. Repeater wifi pracujący w taki sposób może okazać się trafionym wyborem, oczywiście pod warunkiem, że również nasze urządzenie końcowe (zapewne laptop) posiada kartę wifi, która umożliwia wykorzystanie zalet takiego rozwiązania.

Sam zasięg sieci bezprzewodowej to jednak nie wszystko — bardzo ważną z perspektywy użytkownika kwestią jest szybkość sieci, którą można uzyskać przy zastosowaniu danego modelu. Tutaj również należy pamiętać, że na nic zda nam się repeater mogący obsłużyć 300 Mbps, jeśli karta w naszym komputerze może pracować maksymalnie w 150 Mbps. 

Wzmacniacze zasięgu w dużej mierze łączą się z routerem bezprzewodowo, na rynku występują jednak także modele, do których sygnał można dostarczyć kablem sieciowym. Jeżeli będziemy korzystać z takiego rozwiązania, warto dokładnie sprawdzić prędkość transmisji oferowaną przez port użyty w wybranym przez nas wzmacniaczu.

Za przykładowe urządzenie posiadające cechy odpowiednie dla standardowych zastosowań, a do tego kosztujące naprawdę niewiele może posłużyć model TP-Link TL-WA850RE. W cenie kilkudziesięciu złotych otrzymujemy wzmacniacz wifi posiadający port LAN, zapewniający do 300 Mbps i pracujący w różnych standardach bezprzewodowych.

Inne akcesoria przydatne każdemu freelancerowi

Jeśli zapewnimy już sobie dostęp do szybkiego Internetu, warto zastanowić się także nad zakupem innych akcesoriów poprawiających wygodę naszej pracy.

Na początek ważne jest, żeby zapewnić dobre warunki dla naszego głównego narzędzia, czyli przenośnego komputera. Nadal wiele osób nie docenia roli, jaką pełni dobrze dobrana torba na laptopa. Nie tylko chroni ona nasze urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także ułatwia jego transport, oraz pozwala mieć wszystkie akcesoria pod ręką (np. w dodatkowej kieszeni torby). Jeśli często pracujemy w miejscach, gdzie ciężko o wolne gniazdko sieciowe (np. w kawiarniach) warto też zastanowić się nad kupnem dodatkowej baterii, którą będzie można zamienić w trakcie pracy i zapewnić sobie w ten sposób dodatkowe kilka godzin wygody. Jeszcze innym akcesorium, o którym zapominają często osoby pracujące głównie przy pomocy klawiatury, jest niewielka bezprzewodowa mysz komputerowa. 

Jednak laptop to nie wszystko. Często jako freelancerzy musimy także być w stałym kontakcie z klientem i wykonywać kolejne telefony. Aby nie zaskoczyła nas w takiej sytuacji rozładowana bateria, warto zainwestować w powerbank. Częstą awarią związaną z użytkowaniem smartfona jest uszkodzenie kabla do ładowania, zapasowy kabel usb c może więc się okazać świetnym rozwiązaniem, które zapewni trochę spokoju i odgoni obawy o problemach niezależnych od nas.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry