Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dobry program magazynowy może poprawić wydajność działania magazynu?

magazyn wysokiego składowania
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Magazyn mają wszystkie przedsiębiorstwa handlowe, logistyczne i produkcyjne. O ile wielkość dostępnej przestrzeni jest inna, podobnie jak rozkład regałów, wspólne dla każdego magazynu powinno być dobre zarządzanie. A w tym pomoże program magazynowy.

Nowoczesne technologie obecne są w każdej dziedzinie życia. Ułatwiają codzienną pracę i podnoszą jej efektywność. Nie brakuje także rozwiązań informatycznych, jakie będą wsparciem w magazynie. Inwestycja w specjalistyczne oprogramowanie z pewnością wpłynie na jakość wykonywanych obowiązków. Jak może nam pomóc?

Program magazynowy to rozwiązanie nie tylko dla pracownika magazynu

Przede wszystkim program magazynowy ułatwi pracę wszystkim pracownikom, jacy są zaangażowani w procesy logistyczne. Jego wdrożenie docenią szeregowi pracownicy magazynu, którzy będą mieć nieustanny wgląd do tego, ile danych towarów jest na stanie i gdzie się znajdują. Tak samo będzie to duża pomoc dla osób decyzyjnych zarządzających dostawami i planującymi dalsze kierunki rozwoju. Takie oprogramowanie może się okazać wsparciem dla pracowników działu handlowego, którzy mając dostęp do programu, natychmiast zyskują informację o tym, czy poszczególne towary są dostępne.

Większa wydajność i automatyzacja pracy

Dobrze zaprojektowane programy magazynowe mają rozbudowane funkcje, które pozwalają jak najwięcej czynności zautomatyzować i ułatwić. Nie tylko możemy dzięki nim zweryfikować, ile jest produktów, ale mogą mieć oznaczenia kolorem, kiedy będą na wyczerpaniu albo są zarezerwowane. Można wprowadzać terminy przewidywanych dostaw, generować zamówienia i zestawienia. Mając takie oprogramowanie, nie musimy wstrzymywać jego pracy, kiedy konieczna będzie inwentaryzacja. Ponadto program pozwala szybko tworzyć i drukować dokumenty magazynowe bądź naklejki. Wszystko jest intuicyjne.

Integracja z innymi systemami

W wielu firmach problemem jest to, że każda z komórek pracuje z innymi programami, które w żaden sposób nie są ze sobą połączone. W konsekwencji komunikacja w firmie się wydłuża, może powstać chaos i zwiększa się ryzyko błędów. Dobry program magazynowy umożliwia integrację z innymi systemami, co przekłada się na sprawność i wygodę pracy. Można z łatwością połączyć program z tymi stosowanymi w e-commerce, czy służącymi do zarządzania produkcją albo projektami. Na temat sprawdzonego programu do zarządzania projektami, który będzie odpowiedni, można poczytać na stronie https://www.enova.pl/rozwiazania/projekty/. Dzięki takiej integracji systemów wszyscy pracownicy mają dostęp do tych samych informacji, więc komunikacja jest znacznie szybsza.

Sprawna realizacja zamówień

Wspomniana integracja ma wpływ również na sprawność realizacji zamówień. Od razu, kiedy klient bądź przedstawiciel handlowy złoży zamówienie, wyświetli się ono także na ekranie pracownika magazynu. Dzięki temu natychmiast może przystąpić do realizacji, więc klient dostanie zamówione towary szybciej i będzie oceniać pozytywnie jakość obsługi.