Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wywłaszczenie - czym jest, jak działa i kiedy można uzyskać odszkodowanie?

droga
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Wiele rozmaitych aktów prawnych opisuje instytucję wywłaszczenia. Na czym ono polega? Przede wszystkim na pozbyciu się prawa do własności określonej osoby bądź większej liczby osób przez wzgląd na realizację celu publicznego. Zwykle wywłaszczenia dokonuje się w przypadku inwestycji drogowych. Takie wywłaszczenie wiąże się z prawem do żądania odpowiedniego odszkodowania. Sprawdź, kiedy dokonuje się wywłaszczenia, jak wygląda kwestia wywłaszczenia nieruchomości pod drogę oraz na jakie odszkodowanie można liczyć!

  1. Wywłaszczenie — kiedy mamy z nim do czynienia?
  2. Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę — jak to wygląda?
  3. Odszkodowanie za wywłaszczenie

Wywłaszczenie — kiedy mamy z nim do czynienia?

Wywłaszczenie to jedno z odstępstw od obowiązującej ogólnie zasady bezwzględnej ochrony prawa własności. Bazując na wywłaszczeniu, można w pełni legalnie pozbawić kogo prawa do własności, oczywiście jeśli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki, np. cel społeczny. Ponadto takie wywłaszczenie powinno być zadośćuczynione odpowiednio wysokim odszkodowaniem.  Zazwyczaj wywłaszczenia pojawiają się wtedy, gdy następuje przejęcie nieruchomości prywatnych na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego. Tę nieruchomość można wtedy rozebrać i przeznaczyć pod budowę. Zwykle dotyczy to dróg krajowych lub autostrad. 

Wywłaszczenie nieruchomości pod drogę — jak to wygląda?

Wywłaszczenie to nie jest taka prosta sprawa. Prawo własności chronione jest przez Konstytucje RP. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że nie jest to prawo chronione bezwzględnie. Dopuszczona jest możliwość ograniczenia tego prawa użytkowania wieczystego, jeśli chodzi o wykorzystanie takich nieruchomości pod cele publiczne, a więc budowa dróg. 

Do wywłaszczenia wprowadzono odrębny tryb administracyjny, który służy realizacji celu publicznego oraz poprawy bezpieczeństwa układu komunikacyjnego, co można zrekompensować w formie odszkodowania. Więc nawet jeśli częściowo nastąpi odjęcie własności, dochodzi do równoważenia strat oraz szkód. Wiele zależy od lokalizacji inwestycji celu publicznego, a także od ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Jeśli chodzi o drogi krajowe, kwestie prawne zawarte zostały w ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. mówiącej o szczególnych zasadach przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Można tam znaleźć sporo szczegółowych informacji dotyczących odszkodowania za wywłaszczenie. 

Odszkodowanie za wywłaszczenie

Nie da się ukryć, że każdy wywłaszczony ma prawo do tego, aby uzyskać stosowne odszkodowanie za nieruchomość bądź część nieruchomości, którą musiał oddać. Kiedy dochodzi do wywłaszczenia prawa użytkowania wieczystego, ważne jest, by nie zapominać o należnych pieniądzach. Decyzję, która mówi o wysokości odszkodowania, z reguły wydaje organ, który wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, a także wydał decyzję o zezwoleniu.

Odszkodowanie za wywłaszczenie jest rekompensatą za wydanie decyzji dotyczącej budowy drogi na terenie, który początkowo nie należał do państwa, a do osoby prywatnej. Doszło w takiej sytuacji do ograniczenia praw na bazie decyzji o wywłaszczeniu. Ograniczenie praw zasługuje na solidną rekompensatę pieniężną, o czym decydują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Jak widać, wywłaszczenie nieruchomości pod drogę nie jest łatwym zagadnieniem, ale niejednokrotnie potrzebnym, aby każdy z nas mógł korzystać z nowych połączeń. Więcej dróg oznacza też mniejsze korki, szybsze przedostanie się z miejsca na miejsce oraz lepsze połączenia międzymiastowe. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://fundacjainlegis.pl/.