© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Biznes i finanse
  • Jak zapewnić pracownikowi komfort i zwiekszyc jego efektywność na openspace?

Jak zapewnić pracownikowi komfort i zwiekszyc jego efektywność na openspace?

Kabiny dźwiękoszczelne do biura
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Odpowiednia organizacja praca ma wpływ na efektywność pracowników. I nie chodzi tylko o szczegółowe wytyczne dotyczące podziału obowiązków, ale również o sposób, w jaki urządzone jest biuro. Ze względów ekonomicznych wielu przedsiębiorców decyduje się na biura z przestrzeniami otwartymi. Open space nie zawsze ma jednak dobry wpływ na wydajność pracy. Co można zrobić, aby ją zwiększyć?

Brak prywatności, hałas, trudności ze skupieniem się - open space poza istotnymi zaletami, ma również wady. Nie oznacza to jednak, że nie można im zaradzić. Są pewne sposoby, które pozwolą zapewnić pracownikom komfort i zwiększyć ich efektywność na open space. Co do nich należy?

Materiały zwiększające chłonność akustyczną

Open space to przeważnie duża przestrzeń, na której często wytwarza się pogłos. Wynika to z braku ścian, które mogłyby nieco wytłumić dźwięki. Co w takiej sytuacji zrobić? Należy postawić na materiały i rozwiązania, które zwiększą tzw. chłonność akustyczną. Zalicza się do nich m.in. podwieszany sufit, a także wykładzina. W jaki sposób może pomóc sama wykładzina? Odbicia fal dźwiękowych od twardych powierzchni sprawiają, że odgłosy rozmów wydają się głośniejsze. Właśnie dlatego same panele lub płytki nie są dobrym wyborem na open space.

W sklepach z wyposażeniem wnętrz dostępne są również tapety akustyczne. Są one w stanie polepszyć komfort akustyczny w pomieszczeniu nawet o 30%.

Mobilne ścianki i specjalne ekrany

Na open space bywa trudno o skupienie. Winny bywa temu brak prywatności. Gdy osoba z naprzeciwka stale na nas zerka, to pracuje się nam nieco trudniej, łatwo się także rozpraszamy. Ponadto dla wielu osób jest to po prostu niezręczne. Na otwartej przestrzeni nie sposób się odgrodzić, ale są pewne rozwiązania, które pozwalają na większą prywatność. Wśród nich wymienić można specjalne ekrany, które rozdzielają biurka ustawione naprzeciw siebie. Pomóc mogą w tym również mobilne ścianki. Co prawda są dość cienkie, ale dobrze spełniają swoją funkcję.

Ścianki działowe do biura występują w wielu rozmiarach, dlatego wybranie odpowiedniej nie stanowi problemu. Jednocześnie skutecznie pochłaniają dźwięk, a przy tym zazwyczaj cechuje je minimalistyczny wygląd, dzięki czemu dobrze wpasowują się w stylistykę biurową. 

Mobilne ścianki ustawić można zarówno na biurku, już również na podłodze. Ścianki podłogowe odgradzają od współpracowników po bokach, a te na biurku od współpracowników, którzy siedzą naprzeciwko. 

Kabiny akustyczne

Kabiny dźwiękoszczelne do biura stanowią odpowiedź na potrzebę prywatności i wyciszenia. Jest wiele sytuacji, które wymagają obecności jeden na jeden z kontrahentem czy innym współpracownikiem, a aktualnie coraz częściej odbywa się to w sposób zdalny. Jeśli zatem pracownik chce połączyć się na wideoczacie, to może wejść do kabiny akustycznej, w której znajdzie wygodny fotel oraz podstawkę, na której ustawi laptop. W tym miejscu na spokojnie przeprowadzi ważną rozmową. I to nie tylko na wideoczacie, ale także telefoniczną. Właśnie dlatego takie pojedyncze kabiny nazywane bywają również budkami telefonicznymi do biura.

Kabina akustyczna jest wykonana z dźwiękoszczelnych materiałów, dlatego zapewnia wygłuszenie nawet na poziomie 35 decybeli. Można udać się do niej również, aby przygotować się do istotnego spotkania czy po prostu, aby wykonać pilne zadanie, które wymaga skupienia. 

Dostępne są również kabiny akustyczne, które pomieszczą więcej niż jedną czy dwie osoby, choć to zależy od ich rozmiaru. To tzw. mini sale konferencyjne. Ich wnętrze zostało rozplanowane tak, aby pomieścić od 2 do nawet 5 osób z zachowaniem komfortu i pełnej funkcjonalności. 

Wykonaniem, jak również montażem kabiny akustycznej zajmują się firmy zewnętrzne. Należy do nich Spoty Systems. W tym miejscu możesz zamówić budkę telefoniczną do biura, której wygląd i wyposażenie zostanie dostosowanie do potrzeb Twojej firmy.

Praca na open space bywa problematyczna, zwłaszcza gdy potrzebne są chwile wyciszenia i skupienia. Ponadto, nie zawsze wszystkie kwestie można dopiąć siedząc biurko w biurko z innymi osobami. Niekiedy istotna jest przecież poufność danych. Na szczęście istnieją opisane wyżej sposoby, które sprawią, że praca na open space stanie się bardziej efektywna. Zwiększą jednocześnie komfort pracowników.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry