Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Oprogramowanie dla firm - rozwiązania IT w biznesie

oprogramowanie dla firm
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nowoczesne technologie dedykowane do zarządzania firmą nie są już innowacją, która sprawia, że dane przedsiębiorstwo staje się konkurencyjne. Tak naprawdę są one koniecznością, wynikającą z potrzeby adaptacji do błyskawicznie zmieniającego się świata. Żyjemy bowiem w erze czwartej rewolucji przemysłowej i tak naprawdę nie ma już drogi odwrotu. Można jedynie patrzeć odważnie w przód, szukając jak najlepszych rozwiązań IT dla swojej firmy.

Oprogramowanie dla firm i jego rola

Niezależnie od branży, oprogramowanie dla firm jest dzisiaj nieodłącznym elementem sprawnego funkcjonowania praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Zakres działania nowoczesnego oprogramowania komputerowego może tak naprawdę obejmować wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, począwszy od zarządzania jego zasobami, poprzez automatyzację produkcji i organizację dystrybucji, na szeroko pojętej komunikacji z klientami i kontrahentami skończywszy.

Co ważne, oprogramowanie dla firm oferuje rozwiązania zarówno kompleksowe, jak i modułowe. Może dotyczyć jednego aspektu funkcjonowania firmy (np. oprogramowanie diagnostyczne) lub wszystkich. Pozwala na wykonywanie działań w sposób zdalny (w tym aplikacje mobilne) i umożliwia automatyzację wszelakich procesów związanych z działaniem przedsiębiorstwa. Szerokie optymalizacje w funkcjonowaniu firm, jakie niosą ze sobą nowoczesne systemy IT, całkowicie zmieniają sposób działania biznesu, wznosząc go na zupełnie nowy poziom – poziom Industry 4.0.

Rodzaje oprogramowania dla biznesu

Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rozwiązania w kwestii konstrukcji oprogramowania dla biznesu. I jest to:

  • oprogramowanie gotowe (tzw. pudełkowe),
  • oprogramowanie dedykowane (tworzone indywidualnie pod potrzeby firmy).

Przy czym warto zaznaczyć, że możliwości technologicznych w kwestii tworzenia danego oprogramowania jest naprawdę wiele. Dostępne są rozmaite systemy i technologie programowania, które pozwalają na szerokie spektrum dopasowania najlepszych rozwiązań dla konkretnych firm oraz ich indywidualnych potrzeb. Warto zaznaczyć, że aktualne oprogramowanie dla firm można także podzielić na aplikacje webowe, aplikacje desktopowe oraz aplikacje mobilne.

Co do branż, dla których dany system jest stworzony, to rodzaje oprogramowania można podzielić np. na oprogramowanie dedykowane do obsługi magazynu (logistyka/dystrybucja), oprogramowanie handlowo-usługowe, oprogramowanie dla gastronomii, oprogramowanie dla jednostek samorządowych umożliwiające im realizację i kontrolę wyznaczonych zadań czy oprogramowanie dla służby utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych itp.

Oprogramowanie dedykowane czy gotowe?

Niezwykle interesującą kwestią są wspomniane już powyżej dwa rodzaje oprogramowania – dedykowane oraz gotowe. I to właśnie tutaj można szukać tak naprawdę konkurencyjności i przewagi technologicznej nad biznesowymi rywalami. Oprogramowanie dedykowane dla firm pozwala bowiem na stworzenie systemu, który pod każdym względem będzie w pełni dopasowany do potrzeb i realizacji misji oraz planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Co ważne, dopasowanie to obejmuje zarówno zakres i sposób działania programu, jak i jego obsługę, która może być prostsza i bardziej intuicyjna niż rozwiązania standardowe. To z kolei ułatwia zarówno proces szkoleniowy nowych pracowników, jak i codzienną pracę z systemem.