Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy ubezpieczenie domu obejmie też wolnostojący garaż?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Niektóre osoby posiadające dom chciałyby objąć ochroną ubezpieczeniową również inne elementy działki (np. garaż i ogrodzenie). Sprawdzamy, czy jest to możliwe.

Ubezpieczenia domów jednorodzinnych cechują się zróżnicowanym i szerokim zakresem ochrony. Niektóre takie polisy obejmują nawet nagrobki cmentarne. Więcej osób może być jednak zainteresowanych rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej na pewne elementy znajdujące się znacznie bliżej domu. Przykład stanowią budynki gospodarcze, garaże wolnostojące i ogrodzenia.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają, czy ochrona takich elementów posesji jest w ogóle możliwa. To ważna kwestia, bo okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele nie chcą chronić np. wolnostojących garaży blaszanych.

Garaż w domu nie wymaga rozszerzenia ochrony

W ramach wstępu warto przypomnieć, że ochrona domu jednorodzinnego, który nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego jest zupełnie dobrowolna. Ubezpieczeniowa dobrowolność sprawia, że zakłady ubezpieczeń mogą zupełnie swobodnie kształtować zasady oferowanej ochrony.

Informacje na temat wyłączeń i ograniczeń takiej ochrony znajdziemy w dokumencie zatytułowanym jako ogólne warunki ubezpieczenia (OWU)” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Na szczęście warunki ochrony oferowane przez ubezpieczycieli w ramach polis dotyczących domów nie są zupełnie rozbieżne. Można zauważyć wspólne rozwiązania stosowane przez zakłady ubezpieczeniowe. Jedno z nich polega na tym, że zwykle nie trzeba wykupywać dodatkowej ochrony dla garażu lub budynku gospodarczego wchodzącego w skład domu.

Takie pomieszczenie, wkomponowane w bryłę domu, powinno zostać objęte standardową ochroną. Szczegóły dotyczące tej kwestii warto jednak sprawdzić w OWU” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niektóre firmy nie chcą chronić „blaszaków”

Eksperci Ubea.pl po przeanalizowaniu warunków ubezpieczeń domu mają gorsze wieści dla właścicieli wolnostojących garaży z blachy. Takie „blaszaki” są popularnym i tanim rozwiązaniem. Nie wszystkie garaże blaszane cechują się jednak wytrzymałą konstrukcją i dobrym umocowaniem do gruntu.

Wspomniana kwestia prawdopodobnie sprawia, że niektórzy ubezpieczyciele definitywnie zrezygnowali z ochrony „blaszaków” oraz ich zawartości. Takie ograniczenie w ramach analizowanych przez nas ubezpieczeń domu przewiduje Allianz, Link4 oraz Wiener (dawny Gothaer)” - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ochrona może objąć również ogrodzenie i bramę

Niektórzy właściciele domów na pewno mogą być zainteresowani ochroną obejmującą również ogrodzenie posesji. Trudno się temu dziwić, bo efektowne ogrodzenia są kosztowne i dość często padają ofiarą wandali.

Innym zagrożeniem dla ogrodzeń jest ich uszkodzenie przez pojazd mechaniczny. To ryzyko dotyczy przede wszystkim ogrodzeń usytuowanych przy ruchliwych drogach” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Osoba zamierzająca oprócz domu ubezpieczyć również swoje ogrodzenie powinna zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy ubezpieczyciel oferuje taką opcję.

Podobnie jak w przypadku garaży wolnostojących, zwykle trzeba się liczyć z rozszerzeniem zakresu ochrony i dopłatą składki. Warto wiedzieć, że zakłady ubezpieczeń czasem traktują ogrodzenie jako element małej architektury (łącznie z altanami, huśtawkami, figurami i podobnymi elementami)” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

ubezpieczenie innych elementow w ramach polisy mieszkaniowej przeglad warunkow

Artykuł przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń domu i mieszkania Ubea.pl