Jakie są kredyty samochodowe?

20 listopad 2019

Czy wiesz, jakie są rodzaje kredytów na samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredytach samochodowych, zanim zjawisz się w placówce banku.

Kredyty samochodowe

Zakup nowego lub używanego samochodu jest ważnym wydarzeniem, a bardzo często także dość sporą inwestycją. Niestety w niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie samodzielnie jej jednorazowo sfinansować, szczególnie w momencie, kiedy konieczność kupna pojazdu pojawia się dość nagle. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kredyty samochodowe, które można zaciągnąć w banku. Obecnie ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się propozycjom co najmniej kilku instytucji finansowych.

Kredyty samochodowe uważane są za rozwiązania najkorzystniejsze w perspektywie zakupu nowego pojazdu, lepsze nawet od tradycyjnych kredytów gotówkowych lub leasingu. Wynika to z faktu bardzo korzystnych warunków udzielania kredytów samochodowych – nie dość, że banki oferują niskie oprocentowanie, to jeszcze są raczej elastyczne w perspektywie ustalania harmonogramu spłaty zobowiązania. Warto też wiedzieć, że na całkowity koszt kredytu na samochód składają się m.in. następujące elementy:

  • oprocentowanie kredytu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • dodatkowe ubezpieczenia, prowizje itp.

Jakie są kredyty samochodowe?

Warunki udzielenia i spłaty kredytu na samochód zależą od wielu czynników, jak choćby wartości pojazdu, jego wieku czy wysokości wkładu własnego. Bardzo istotne są też inne dodatkowe warunki ustalone przez bank. Warto jednak zauważyć, że kredyty samochodowe zazwyczaj dzieli się na 3 rodzaje:

  • tradycyjny kredyt samochodowy – po jego zaciągnięciu co miesiąc należy spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, bank ustala w sposób indywidualny wysokość wkładu własnego,
  • jednoratowy – określany także jako kredyt 50/50 lub 60/40. Kredyt jednoratowy nie jest oprocentowany, należy jednak uiścić odpowiednią prowizję czy opłacić stosowne ubezpieczenie. Spłaty kredytu dokonuje się w dwóch transzach, z czego pierwsza wynosi minimum połowę raty wartości auta, pozostałą część należy wpłacić po kilku latach,
  • „balonowy” – to dość rzadko spotykany typ kredytu, który przydzielany jest zwykle na okres od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Przy takim kredycie pożyczkobiorca ma możliwość wymiany zakupionego auta po upływie 3 lat. Sam kredyt podzielony jest natomiast na 3 części: wkład własny (10% wartości pojazdu), resztę spłaca się w miesięcznych ratach, przy czym ostatnia wynosi od kilkunastu procent do nawet połowy wartości auta. Zamiast spłaty ostatniej raty możesz zwrócić auto i wymienić je na nowe.

Warto też pamiętać, że każdy kredyt na samochód należy właściwie zabezpieczyć. Tę funkcję może pełnić zestaw rejestrowy, cesja praw z polisy AC lub przewłaszczenie, tj. bank jest współwłaścicielem samochodu do czasu jego całkowitej spłaty. Dzięki temu całkowite koszty kredytu samochodowego mogą być niższe. Jeśli planujesz wziąć kredyt na samochód, przejrzyj dostępne opcje i wybierz najlepszą, która będzie dopasowana do twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt