© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Biznes i finanse
  • Kredyt hipoteczny - czy osoby, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają szanse na własne M?

Kredyt hipoteczny - czy osoby, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają szanse na własne M?

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Nawet co dziesiąty Polak ma na swoim koncie kredyt hipoteczny. Dzięki temu może zrealizować swoje plany związane z zakupem własnego mieszkania. Problem w tym, że banki udzielają finansowego wsparcia osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Czy to oznacza, że inne formy zatrudnienia przekreślają drogę do uzyskania kredytu na zakup mieszkania?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę – szczególnie na czas nieokreślony – to dla banków bardzo dobra grupa klientów. Stabilność zatrudnienia oznacza z reguły spłacanie zaciągniętego zobowiązania w terminie. W nieco gorszej sytuacji są osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło – w ich przypadku trudniej dostać kredyt na mieszkanie, jednak warto podkreślić, że nie jest to niemożliwe.

Podejście banków w kwestii umów cywilnoprawnych się zmienia
Jeszcze kilkanaście lat temu pracodawcy chętniej zatrudniali pracowników, oferując umowy o pracę. Zmiana sytuacji na rynku pracy sprawiła, że obecnie z pracownikami podpisywane są umowy o dzieło czy umowy zlecenia, związane z niższymi kosztami z punktu widzenia pracodawców. W pierwszych latach popularności tego typu form zatrudnienia banki niechętnie patrzyły na kredytobiorców przedstawiających dochody z innych niż umowa o pracę źródeł. Ponieważ jednak taka forma zatrudnienia staje się coraz popularniejsza, banki muszą dostosować się do sytuacji – tak, by zdobyć nowych klientów.

Kredyt hipoteczny – warunki związane z umowami cywilnoprawnymi
Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Koniecznością jest jednak spełnienie kilku istotnych kryteriów.

Z reguły większość banków życzy sobie, by:
- umowy cywilnoprawne były podpisywane regularnie – częstotliwość nie ma większego znaczenia, ponieważ najistotniejsze jest zachowanie ciągłości;
- kredytobiorca przedstawił dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów – koniecznością jest umowa i rachunek, ewentualnie trzeba przedstawić PIT roczny;
- kredytobiorca był zatrudniony na umowy cywilnoprawne przez ustalony okres minimalny – często staż wynosi 12 miesięcy, aczkolwiek niektóre banki oczekują, by nawet 24-miesięcznego stażu.

Kredyt na mieszkanie a umowa na czas określony
Wśród kredytobiorców znajdują się osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale na czas określony. I w takiej sytuacji można złożyć wniosek o kredyt, lecz trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia kilku kryteriów.

- umowa na czas określony nie możne być pierwszą umową podpisaną z aktualnym pracodawcą – szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego może zwiększyć oświadczenie pracodawcy o chęci przedłużenia umowy lub zmiany jej formy na umowę na czas nieokreślony;
- umowa na czas określony musi trwać co najmniej 3-6 miesięcy i być podpisana na okres min. 2-3 lat.

Uzyskanie kredytu hipotecznego bez umowy na czas nieokreślony jest możliwy
Jak pokazuje analiza ofert banków, o kredyt na mieszkanie mogą ubiegać się osoby niezatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami – tak, by spełnić wszystkie kryteria oraz przygotować komplet odpowiednich dokumentów.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry