Trendy w aranżacji przestrzeni miejskiej

16 wrzesień 2020

Coraz ważniejsze jest zapewnienie przez miasto tzw. "małej architektury". Mowa tutaj o drobnych elementach, które podwyższają komfort życia mieszkańców, a jednocześnie nie są drogie i nie zajmują dużo przestrzeni. Najważniejsza jest tutaj pomysłowość, a w rezultacie możemy stworzyć miejsca wygodne do życia dla ludzi, a przecież taki cel powinien uświęcać władzom miasta oraz samym mieszkańcom.

Leżaki miejskie

pojęcie leżaka miejskiego jeszcze kiedyś wydawałaby się abstrakcyjna, a obecnie taki element występujące w wielu miastach i nic w tym dziwnego. Leżak miejski (zwykle nie jeden, a kilka sztuk obok siebie) nie jest znaczącym wydatkiem dla miasta, a jednocześnie podwyższa komfort życia mieszkańców oraz sprawia, że miasto punktuje w oczach turystów. Oczywiście konieczne jest wybranie odpowiedniej lokalizacji. Leżaki występują zwykle nad jakąś wodą (jezioro, staw czy rzeka) lub w pobliżu miejsc turystycznych. Można je podzielić na dwie kategorie. Jedna łączy się z odpoczynkiem i rekreacją na łonie natury. Często są to miejsca, z których ludzie korzystają podczas czytania książki w jakimś przyjemnym i cichym miejscu. Drugie również związane jest z chwilą odpoczynku, ale już w pobliżu architektury, głównie przy zabytkach czy elementach charakterystycznych dla danego miasta. Leżaki to istotna część parków miejskich i warto, żeby miasto zachęcało do tej chwili wytchnienia.

Stojaki rowerowe

Wiele miast zachęca na różne sposoby do korzystania z rowerów. Zbyt duża ilość samochodów powoduje, że w wielu miejscowościach powstają korki, a mieszkańcy denerwują się tracąc w ten sposób czas. Rower jest dobrą alternatywą, ale warto wyposażyć miasto w drobne elementy, które zachęcą do wybrania dwóch kółek. Do takich elementów należą stojaki rowerowe, stacje naprawy czy ścieżki rowerowe. Szczególnie połączenie tych trzech czynników daje dobre efekty. Stojaki pozwolą nam na chwilę zostawić rower i w ten sposób najciekawsze miejsca obejrzeć z perspektywy własnych nóg. Stacje naprawy przydają się w nieoczekiwanych momentach i zawsze są małym plusikiem dla miasta. Ścieżki rowerowe to komfort związany z oddzieleniem się od samochodów i większym bezpieczeństwem.

Donice miejskie

Wiele obecnych miast to zbyt dużo betonu i zbyt mała ilość zieleni. Władze starają się z tym walczyć na kilka sposobów. Zwykle ciężko jest wydzielić przestrzenie na parki miejskie, gdyż ciągle występują naciski deweloperów, a możliwość zarobku zawsze jest kusząca. Mała architektura tutaj również potrafi łechtać nasze oczekiwania. Najpopularniejsze są donice miejskie, wydzielanie miejsca na drzewa wzdłuż dróg czy idea "zielonych przystanków". Donice miejskie wyróżniają się spośród tych rozwiązań elegancją. Możemy w nich zasadzić duże drzewa, ale również niewielkie rośliny. Drzewa są bardziej problematyczne, gdyż trzeba je przycinać, żeby odpowiednio wyglądały. Dają jednak dużo zieleni. Zielone przystanki to stosunkowo nowy pomysł, który nie tylko dobrze wygląda, ale jednocześnie wskazuje, że miasto jest zainteresowane ideami ekologicznymi.

Artykuł powstał we współpracy z lawkaogrodowa.pl

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt