Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wiertarka czy wkrętarka? Jak wybrać te narzędzia?

Wiertarka czy wkrętarka
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zarówno wiertarki, jak i wkrętarki powinny stanowić element wyposażenia każdego domu, profesjonalnego warsztatu, firmy usługowo-remontowej czy stolarni. Oba urządzenia są wizualnie do siebie bardzo podobne, jednak różnią się przeznaczeniem, chociaż w niektórych przypadkach można używać ich zamiennie.

Wiertarka - do czego służy?

Za pomocą wiertarki wywiercisz, przewiercisz lub powiększysz otwory z zastosowaniem odpowiedniego wiertła. Nie zawsze każdy otwór musi być tej samej wielkości, często potrzeba jedynie małej dziurki do powieszenia niewielkiego obrazu, a innym razem otworu sporych rozmiarów, do umocowania ciężkiego sprzętu. Dlatego większość modeli umożliwia łatwe wymienianie wierteł i ich umieszczenie w głowicy narzędzia. Wiertarki dzięki zastosowaniu odpowiednich końcówek mogą służyć także do mieszania farb lub szlifowania. 

Rodzaje wiertarek

Wiertarki stanowią bardzo zróżnicowaną grupę elektronarzędzi. W sklepach można kupić wiertarki ręczne, udarowe, stołowe, kątowe, magnetyczne, wielowrzecionowe do obróbki drewna, młotowiertarki czy wiertarki do szkła. 

  • wiertarki ręczne - idealne do wiercenia w drewnie, metalach czy tworzywach sztucznych;
  • wiertarki udarowe - stworzone z myślą o wierceniu także w twardszych materiałach, jak np. w betonie czy cegłach; dają możliwość włączenia samego młota, bez obracającego się wiertła;
  • młotowiertarki - są znacznie silniejsze od wiertarek udarowych, poradzą sobie nawet z żelbetem;
  • wiertarki stołowe - modele zintegrowane ze specjalnymi blatami roboczymi lub mocowane na platformach warsztatowych; pozwalają wykonać precyzyjne wiercenia;
  • wiertarki kątowe - działają pod kątem, a ich wiertło ułożone jest prostopadle do urządzenia; doskonałe do operowania w trudno dostępnych miejscach oraz do wiercenia pod kątem;
  • wiertarki magnetyczne - przeznaczone dla profesjonalistów; umożliwiają wiercenie precyzyjnych otworów o dużych średnicach;
  • wiertarki wielowrzecionowe - precyzyjne urządzenia do obróbki drewna;
  • wiertarki do szkła - wykorzystywane są do wiercenia w szkle i ceramice; za ich pomocą możliwe jest wykonanie precyzyjnych otworów w materiałach podatnych na pęknięcia.

Wkrętarka - przeznaczenie

Wkrętarki służą do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Wyposażone są w łatwo wymienialne końcówki, które są dostosowane do różnych wkrętów. W bardzo lekkich pracach, wykonywanych w miękkich materiałach takich, jak drewno czy tworzywa sztuczne, mogą być alternatywą dla wiertarek. Z reguły wkrętarki są lżejsze i słabsze od wiertarek.

Współcześnie większość wkrętarek wyposażona jest w opcje regulowania prędkości, momentu wysprzęglania i kierunku obrotu (prawo/ lewo). Urządzenia mogą posiadać różną liczbę biegów, a także być wyposażone w mechanizm udarowy.

wiertarka narzedziapl

Wiertarki i wkrętarki - co je łączy?

Wiertarki i wkrętarki należą do elektronarzędzi, które mogą być zasilane sieciowo lub za pomocą akumulatorów. Modele zasilane sieciowo z reguły odznaczają się wyższą mocą, są także większe od produktów zasilanych akumulatorami. Wykorzystanie zasilania z gniazda umożliwia nieprzerwaną, wielogodzinną pracę urządzenia. Produkty zasilane w ten sposób są od razu gotowe do działania. Ich wadą jest natomiast uzależnienie od źródła prądu, które nie zawsze jest dostępne, a także niewygodny kabel ograniczający możliwość manewrowania urządzeniami. Często konieczne staje się dokupienie przedłużacza. 

Wiertarki i wkrętarki zasilane akumulatorami są bardzo poręczne, można ich używać w nawet trudno dostępnych miejscach. Pracują ciszej od modeli zasilanych sieciowo. Ich minusem jest natomiast ograniczony czas pracy, zależny od akumulatora. To opcja dla osób, które będą pamiętały o regularnym ładowaniu. 

Jakie wiertarki i wkrętarki do remontów?

Do drobnych prac i małych remontów wystarczą wiertarki uniwersalne z mniejszą średnicą główki do wiertła. Także wkrętarki ze średniej półki cenowej będą odpowiednie. Najlepiej jednak od razu wybrać modele z udarem, który można włączyć i wyłączyć w razie potrzeby. Takie urządzenia mogą pracować z większą i mniejszą siłą. Dzięki opcji włączenia udaru, narzędzia poradzą sobie nawet z twardszymi materiałami. 

Do znacznie bardziej zaawansowanych prac, gdzie konieczne jest wyburzanie czy kucie tynku, konieczne może okazać się wykorzystanie młotowiertarek. Urządzenia te wykorzystują mechanizm udaru pneumatycznego, dzięki któremu nie wymagają silnego docisku do obrabianego materiału.

Wkrętarki i wiertarki - o czym warto pamiętać?

Wybór odpowiedniej wiertarki i wkrętarki powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem wykonywanych prac. Im bardziej skomplikowane czynności trzeba wykonać, tym sprzęt powinien być lepszy pod względem technicznym i dostosowany do warunków, w jakich wykonywana jest praca. Do twardych materiałów niezbędne będzie zastosowanie urządzeń o większej mocy.