Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tkaniny przemysłowe. Tkaniny typu BIO-TEX

tkaniny przemysłowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Tkaniny przemysłowe ze względu na wyjątkowe właściwości mogą być stosowane na szeroką skalę w przemyśle, budownictwie, energetyce i innych branżach, w których niezbędne jest zastosowanie materiałów ogniotrwałych. Jednym z rodzajów tkanin przemysłowych są tkaniny typu BIO-TEX wykonane z włókien krzemianowo-wapniowo-magnezowych. Występują w wersji bez zbrojenia oraz ze zbrojeniem inconelem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Innowacyjna tkanina przemysłowa

To, co wyróżnia tkaniny BIO-TEX to dodatek włókien organicznych. Choć w początkowym etapie użytkowania włókna te ulegają wypaleniu, proces ten nie wpływa na kluczowe parametry eksploatacyjne i tkanina nadal zachowuje swoje właściwości. Włókna BIO-TEX są całkowicie biodegradowalne, a tkanina nie podlega żadnym restrykcjom higienicznym w krajach Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do np. tkanin ceramicznych.

Warto dodać, że tkaniny BIO-TEX nie zawierają włókien ceramicznych ani azbestu, a jednocześnie posiadają wysoką stabilność termiczną – tkaniny wzmocnione inconelem wytrzymują temperatury sięgające nawet 1100°C! Nawet w wysokich temperaturach tkanina zachowuje swoją oryginalną strukturę, stąd wykorzystywana jest głównie do izolacji cieplnych, osłony węży oraz kabli.

Właściwości tkaniny typu BIO-TEX

Tkaniny techniczne typu BIO-TEX wykonane są z włókien krzemianowo-wapniowo-magnezowych – mówi specjalista z firmy Europolit, producent uszczelnień i izolacji wysokotemperaturowych. – Włókna krzemianowo-wapniowe odpowiadają za wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na uszkodzenia, a jednocześnie lekkość oraz niską przewodność cieplną. Związki magnezu, w skład których wchodzą m.in. talk i związki pokrewne gwarantują wysoką ogniotrwałość, a jednocześnie niską stapialność włókien.

Tkanina ta zachowuje pełną wymiarowość nawet w kontakcie z maksymalną dopuszczalną chwilową temperaturą użytkowania, która w przypadku tkanin zbrojonych drutem ze stali chromowo-niklowej wynosi 1100°C. Maksymalna temperatura pracy ciągłej to aż 1000°C. Maksymalna kurczliwość to zaledwie 3%. W przypadku tkanin bez zbrojenia jednowarstwowy splot płócienny może wytrzymać temperaturę chwilową sięgającą 800°C, natomiast maksymalna temperatura pracy ciągłej to 650°C.

Zastosowanie tkanin z włókien krzemianowo-wapniowo-magnezowych

Ze względu na ogniotrwałość, tkaniny typu BIO-TEX wykorzystywane są jako termoizolacje maszyn i instalacji parowych lub wysokotemperaturowych. Wytwarza się z niej również ekrany cieplne oraz kurtyny spawalnicze. Tkanina ta jest wykorzystywana jako osłony węży, kabli i przewodów znajdujących się w pobliżu źródeł ciepła, a także jako izolacja w procesie wygrzewania konstrukcji spawanych. Ze względu na lekkość oraz wysoką izolacyjność termiczną mogą być wykorzystywane do produkcji ubrań i rękawic roboczych.

Podsumowując, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest ograniczenie przepływu ciepła, a jednocześnie konieczna jest wysoka ogniotrwałość tkaniny. Do tego typu zastosowań tkaniny typu BIO-TEX sprawdzają się doskonale.