Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie szkolenia są niezbędne do obsługi drona?

Szkolenia dronowe
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Obsługa drona to nie tylko fascynujące hobby, ale coraz częściej także kluczowa kompetencja w wielu dziedzinach biznesu i nauki. Znajomość przepisów i odpowiednie szkolenia na drona są niezbędne dla bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z tych urządzeń. Sprawdźmy zatem jakie szkolenia z obsługi drona są wymagane.

Szkolenia w zależności od kategorii lotów

Kategoria otwarta

Kategoria otwarta to najprostszy rodzaj lotów, które nie wymagają szczególnych uprawnień. Wyróżnia się w niej trzy podkategorie, A1, A2 i A3, które różnią się przede wszystkim obszarem, w którym można operować dronem, oraz ograniczeniami dotyczącymi przelotu nad ludźmi. Szczególnie istotne jest tutaj przestrzeganie bezpiecznej odległości od terenów zabudowanych i zgromadzeń.

Kategoria specjalna

Do lotów w kategorii specjalnej potrzebne są konkretne uprawnienia, oznaczone jako NSTS-01 do NSTS-06. W zależności od nich dron może być sterowany z obserwatorem lub bez, w zasięgu wzroku (VLOS) lub poza nim (BVLOS), a także z różnymi ograniczeniami odległości od pilota czy też do maksymalnej masy drona.

Jak zdobyć uprawnienia do sterowania dronem?

Aby zyskać uprawnienia do sterowania dronem o masie powyżej 250 g lub dronem z wbudowaną kamerą, niezbędne jest zarejestrowanie się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wymagane jest także przystąpienie do egzaminu online po ukończeniu darmowego szkolenia. Tak uzyskany certyfikat pozwala na wykonywanie operacji z konkretnym typem drona na terenie Unii Europejskiej.

Rodzaje uprawnień

VLOS – loty w zasięgu wzroku

Uprawnienia UAVO VLOS pozwalają na loty dronem w takiej odległości, w której pilot lub obserwator może utrzymać ciągły kontakt wzrokowy z urządzeniem. To podstawowe, niezbędne uprawnienie dla każdego pilota drona.

BVLOS – loty poza zasięgiem wzroku

Uprawnienia UAVO BVLOS pozwalają na sterowanie dronem poza bezpośrednim zasięgiem wzroku. Są one szczególnie przydatne dla specjalistów wykonujących operacje wymagające większego zasięgu.

Szkolenia i egzaminy

Szkolenia dronowe obejmują zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Po ich zakończeniu przystępuje się do egzaminów. Ich zdanie jest kluczowe do uzyskania uprawnień i umożliwia prowadzenie lotów zgodnie z przepisami. 

Wszystkie te niezbędne szkolenia przejdziesz z SNH Drones, gdzie specjaliści nauczą Cię prawidłowego pilotażu dronów, oraz dostarczą wymaganej wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu końcowego.

Uprawnienia do obsługi drona nie są jednorazowym procesem. Prawo regularnie się zmienia, dlatego niezbędne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji i śledzenie zmian w przepisach. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest priorytetem w obszarze lotów dronem.

Ważność uprawnień i konieczność ich odnawiania

Uprawnienia do pilotażu dronem, uzyskane po odbyciu odpowiedniego szkolenia i zdaniu egzaminu, nie są wieczne. Ich ważność jest ograniczona i zależna od przepisów obowiązujących w danym kraju. W Unii Europejskiej certyfikat pilota drona jest ważny przez pięć lat. Po tym okresie konieczne jest jego odnowienie poprzez ponowne zdanie egzaminu.

Wiele firm i organizacji oferuje specjalne kursy i szkolenia, które pomagają pilotom dronów przygotować się do odnawiania swoich uprawnień. Uczestniczenie w takich szkoleniach to doskonały sposób na poszerzenie wiedzy, nawiązanie kontaktów z innymi entuzjastami dronów i zrozumienie najnowszych trendów w branży. Warto skorzystać z takiej możliwości, aby stale rozwijać swoje umiejętności i cieszyć się bezpiecznym i efektywnym użytkowaniem drona — sprawdź, czy SNH Drones organizuje szkolenia na drona w Twoim mieście (link do strony: https://snhdrones.pl/szkolenia/szkolenia-w-twoim-miescie).