Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki powinien być komputer biznesowy?

komputery biznesowe
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Komputery wykorzystywane w firmach często nazywane są biznesowymi. Czy taka kategoria sprzętu wyróżnia się czymś szczególnym? Jakie parametry i właściwości powinien posiadać komputer, który określimy mianem biznesowego? Czym różnią się od innych rodzajów komputerów – gamingowych, biurowych lub multimedialnych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym postaramy się przedstawić bliżej, czym są komputery biznesowe.

Dlaczego powstały komputery biznesowe?

W przeszłości, kiedy samo posiadanie jakiegokolwiek komputera było niezłym osiągnięciem, rynek komputerów nie był podzielony na kategorie. Sprzęt określano niemal wyłącznie jego parametrami: wydajnością, ilością pamięci, czy wielkością ekranu (w przypadku laptopów). Wraz ze wzrostem popularności komputerów, kiedy znajdowały coraz więcej zastosowań i stały się nieodłączną częścią życia, na rynku zaczęły pojawiać się bardziej wyspecjalizowane urządzenia. Znalazły się wśród nich komputery dla graczy (z wydajnym układem grafiki), biurowe (podstawowa wydajność, tanie w zakupie), czy multimedialne (uniwersalne). Bardzo popularną grupą sprzętu są także komputery biznesowe.

Powstały z myślą o bardzo wymagającej grupie użytkowników. Należą do niej zarówno przedsiębiorcy, managerowie czy osoby zarządzające firmami, jak i instytucjami. Z tego względu oczekiwania stawiane komputerom biznesowym są dość wygórowane. Nie chodzi tu jednak o wydajność, która pozwoli na uruchomienie najnowszej gry.

Co charakteryzuje komputery biznesowe?

Ciężko byłoby wskazać listę cech, które musi spełnić komputer lub laptop, by określić je biznesowymi. Producenci wedle własnego uznania nazywają tak sprzedawane przez siebie modele. Możemy tu wyróżnić dwie główne grupy najbardziej zaawansowanych i najlepszych komputerów. Pierwszą z nich są komputery dla graczy, które posiadają najwydajniejsze podzespoły. Komputery biznesowe poszły inną drogą. Mają zwykle smukłą obudowę, działają bardzo sprawnie w codziennych i biurowych zastosowaniach, dodatkowo zapewniają szereg funkcji przydatnych w biznesie.

Komputery biznesowe zwykle mają bardzo mocne, a zarazem energooszczędne procesory połączone z dużą ilością pamięci ram oraz szybkim dyskiem SSD. To gwarancja szybkiego wybudzania sprzętu, niezawodności, a co za tym idzie, sprawnej pracy na co dzień. Podzespoły zwykle są zamykane w eleganckiej i smukłej obudowie, która często jest wykonana z luksusowego materiału – aluminium, metalu, magnezu, czy tytanu. Komputer jako narzędzie do pracy w pewnym stopniu świadczy o swoim właścicielu. Z tego względu komputery biznesowe wyróżniają się na tle podobnych urządzeń, które często wyglądają przy nich jak plastikowe zabawki.

Dodatkowe funkcje w komputerach dla biznesu

Poza eleganckim wykończeniem i zapewnieniem sprawnego działania komputery biznesowe posiadają też szereg innych funkcjonalności. Mają pojemne baterie pozwalające na wiele godzin pracy bez ładowania. Ich dyski często posiadają dodatkowe zabezpieczenie, które podnosi poziom bezpieczeństwa. Cennym dodatkiem jest też czytnik odcisku palca, którym można zabezpieczyć dostęp do sprzętu. Zwykłe komputery biznesowe posiadają także wszystkie przydatne złącza, czy wejście na karty.