Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Laserowe cięcie metali

laserowe cięcie metali
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Czym jest laserowe cięcie metali? Zachęcamy do lektury tekstu i zapoznania się z tematem.

Laserowe cięcie metali jest nowoczesną techniką wykorzystywaną do uzyskania precyzyjnych kształtów z różnego typu materiałów. Pozwala na uzyskanie powtarzalnych elementów w krótkim czasie dzięki zastosowaniu precyzyjnej aparatury, co powoduje, że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. 

Czym jest laserowe cięcie metali?

Laserowe cięcie metali jest rodzajem obróbki, która wykorzystuje laserową wiązkę do wyodrębnienia pożądanego elementu np. z arkusza blachy. Wiązka laserowa może rozprowadzać bardzo dużą energię na małej przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest wykonanie precyzyjnych nacięć z dużą dokładnością. Uzyskanie tak dużej dokładności w innych metodach obróbki metali jest bardzo trudne, a często niemożliwe. Istnieje wiele metod obróbki metali przy pomocy lasera, wybiera je się w zależności od obrabianego materiału.

Rodzaje laserowego cięcia metali i blach

Jak już wcześniej wspomniano istnieje wiele metod laserowego cięcia metali. Do najpopularniejszych metod można zaliczyć:

  • odparowanie (materiał odparowuje w obojętnym gazie),
  • topnienie z wydmuchiwaniem (stopiony materiał jest wydmuchiwany ze szczeliny),
  • tworzenie pęknięć (w materiale tworzone są przerwy, które doprowadzają go do wysokiej temperatury i przecinają),
  • wypalanie.

Jakie blachy można ciąć laserowo?

Większość metali może zostać poddanych obróbce poprzez cięcie laserem. Różna może być jednak maksymalna grubość materiału jaki może być wycięty poprzez laser w zależności od rodzaju metalu. Laserowe cięcie aluminium w polecanej przez nas firmie powyżej dwudziestu milimetrów grubości, tzw. stal czarną do trzydziestu mm, a stal nierdzewną nawet czterdziestu milimetrów.

Gdzie najlepiej wykonać taką usługę?

Laserowe cięcie blach wykorzystywane jest w praktycznie każdej branży przemysłu. Polecamy szczególnie usługi firmy z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie: https://www.investa.pl. Specjaliści w niej pracujący posiadają odpowiednie kwalifikacje i pracują na maszynach renomowanych firm. Zachęcamy do odwiedzin witryny i kontaktu z firmą w celu ustalenia zlecenia dostosowanego do oczekiwań klienta.