Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega technologia światłowodowa i dlaczego warto z niej skorzystać?

internet światłowodowy
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Trudno wyobrazić sobie dostęp do internetu i telewizji bez stałego, szerokopasmowego łącza. Obecnie dominuje w tym zakresie światłowód. Na czym oparta jest ta technologia? Dlaczego warto szukać dostawcy, który oferuje zarówno internet, jak i telewizję? Wyjaśniamy.

Czym jest światłowód?

Podstawą działania światłowodu jest odpowiedni materiał (jest nim włókno szklane lub półprzewodnik), w którym przepływ danych jest możliwy dzięki emitowanym falom świetlnym. Każdy przewód światłowodowy składa się z trzech elementów:

  • rdzenia (medium),
  • płaszcza,
  • pokrycia wewnętrznego i zewnętrznego, chroniącego płaszcz i rdzeń.

Technologia ta została zastosowana po raz pierwszy w 1977 roku. Co ciekawe, w Polsce pierwsze próby nawiązania łączności telekomunikacyjnej za pomocą światłowodów nastąpiło już w latach 80. Nie jest to więc zupełnie nowa metoda łączności, niemniej wraz z postępem naukowym doszło do jej upowszechnienia i udoskonalenia. Dzięki temu w Polsce dostęp do sieci światłowodowej ma kilka milionów gospodarstw domowych.

Zalety technologii światłowodowej

Niezawodność i bezpieczeństwo

Kluczową cechą światłowodu jest jego trwałość, która zapewnia stałość połączenia w zasadzie bez względu na warunki zewnętrzne. Deszcz, wiatr, śnieg czy upał nie mają większego wpływu na działanie światłowodu. Podobnie w wypadku wszelkich zakłóceń elektromagnetycznych. Tu również łącze pozostanie stabilne, a do tego bezpieczne, gdyż szansa na przechwycenie transmisji z zewnątrz jest w praktyce zupełnie nieopłacalna. Poza tym o trwałości światłowodu świadczy to, iż jest on stosowany również w łączności międzykontynentalnej. Najdłuższy tego typu kabel na świecie ma ponad 39 tysięcy kilometrów i łączy Europę Zachodnią z Australią.

Możliwości

Choć najczęściej kojarzymy światłowód z dostarczaniem internetu, to technologia ta świetnie nadaje się również do przesyłu sygnału telewizyjnego w jakości HD i 4K. Oznacza to, że wraz z decyzją o wyborze dostawcy internetu możemy spodziewać się atrakcyjnej oferty, która połączy obie usługi w jeden, korzystny finansowo pakiet. To nie wszystko! Światłowód może być również stosowany do przesyłania sygnału telefonicznego. Jeśli jesteśmy zainteresowani taką usługą, warto o nią zapytać lokalnego dostawcę.

Prędkość przesyłania danych

Jednym z najważniejszych parametrów dla odbiorcy internetu jest jego prędkość. Dzięki niej dostęp do zasobów sieci, nawet z kilku urządzeń jednocześnie, będzie szybki i stały. Światłowód gwarantuje przesył danych o prędkości nawet kilku Tb/s (terabitów na sekundę). Poza tym opóźnienie sygnału również będzie niewielkie. W praktyce oznacza to, że dostawca internetu może zaproponować łącze prędkości, która będzie odpowiadała wymaganiom każdego gospodarstwa domowego. W Fiberlink oferujemy łącze internetowe o maksymalnej prędkości pobierania do 150, 400 lub 900 Mb/s. Już pierwszy z pakietów będzie odpowiedni dla osób, które korzystają z internetu w podstawowym zakresie, zarówno prywatnie, jak i do celów zawodowych.

Chcesz wykorzystać możliwości, jakie daje internet światłowodowy, telewizja światłowodowa oraz telefonia światłowodowa? Sprawdź Fiberlink - docieramy m.in. do Skawiny, Wieliczki, Myślenic, Niepołomic, Wadowic i blisko 300 innych miejscowości w województwie małopolskim.