Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drukarki 3D dla zaawansowanych, jaki model warto wybrać?

praca z drukarką 3d
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Drukarka 3D daje nam niesamowitą dowolność, dzięki której niemal każdy rodzaj druku jest możliwy. Drukowanie w 3D to metoda wytwórcza, która polega na nakładaniu warstwami materiału budulcowego i jego spajaniu. Technologia umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów, pozwala nam drukować trójwymiarowe przedmioty oraz jest rozwiązaniem ekonomicznym i bardzo praktycznym. Niektóre modele są prostsze w obsłudze i nadają się idealnie dla osób początkujących. Inne, bardziej zaawansowane drukarki powstały z myślą o pracy profesjonalistów z różnych branż. Sprawdź, jaka drukarka będzie idealnym wyborem dla użytkowników zaawansowanych!

Czym są drukarki 3D?

Drukarki 3D to nowoczesne urządzenia, które oferują nam możliwość drukowania przestrzennego zarówno detali konstrukcyjnych jak i całych elementów oraz urządzeń. Najpopularniejsze są wydruki w formacie STL.

Proces drukowania w 3D pozwala nam wyeliminować błędy w tworzeniu, skraca czas potrzebny do przygotowania produktu przed jego debiutem na rynku oraz sprawia, że możemy przystąpić do produkcji krótkoseryjnej bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki drukarce 3D tworzenie trójwymiarowych przedmiotów, prototypów, produkcja specjalistycznych narzędzi, części urządzeń i wielu innych może być przeprowadzona w łatwy, tańszy i bardziej dostępny sposób.

Drukarka 3D jest znacznym ułatwieniem w pracy producentów oraz projektantów i w wielu innych branżach, a coraz bardziej przystępne ceny sprawiają, że produkty te możemy zakupić także w celach hobbystycznych.

Technologia druku 3D

Stosując różnego rodzaju technologię przyrostową, możemy drukować z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, ceramiki, żywca, a nawet metali, gipsu i wielu innych.

W procesie produkcji mamy możliwość zastosowania drukarek 3D, które wykorzystują technologię FDM / FFF (Fused Deposition Modeling/Fused Filament Fabrication), czyli drukowanie w 3D z termoplastów w formie żyłki. To bardzo popularne i rozpowszechnione rozwiązanie. Sprawdza się zarówno w wymiarze amatorskim jak i przemysłowym. Technologia ta wykorzystana jest w produkcji niskoseryjnej, jednak nie jest odpowiednim rozwiązaniem do tworzenia skomplikowanych geometrii.

Bardziej zaawansowany będzie natomiast wydruk przestrzenny SLS oraz DLP (digital light processing). Ten drugi stosowany jest często w stomatologii oraz w procesie wytwarzania biżuterii, ze względu na precyzyjność.

drukowanie 3D

Technologia SLA/UV LCD pozwala na wydruk z żywic światłoutwardzalnych. Utwardzenie materiału budulcowego w technologii SLA wykonywane jest poprzez naświetlanie wiązką lasera. Z kolei w UV LCD, żywica poddawana jest utwardzeniu światłem, które emituje ekran LCD z podświetleniem UV. Technologia SLA sprawdzi się do druku materiałów, w których ważna jest precyzja i dokładność. To dobre rozwiązanie do wydruku pojedynczych detali.

Obiekty w technologi MJF wykonuje się poprzez rozsypanie na stole roboczym sproszkowanego poliamidu, po czym następuje selektywne natryskiwanie spajające poszczególne warstwy. Konstrukcje tego typu są sprężyste, wytrzymałe, mogą mieć skomplikowaną geometrię i są bardzo dobrze odwzorowane. Metoda ta idealnie sprawdzi się wówczas, gdy chcemy szybko wyprodukować serię liczącą nawet kilkaset sztuk detali.

DMP to technologia druku pozwalająca na wydruk modeli z metalu. Jest wykorzystywana w przemyśle (m.in. w lotnictwie i motoryzacji).

Wybierając technologię druku, warto wziąć pod uwagę liczbę wyprodukowanych elementów w stosunku do czasu, rozmiar, wytrzymałość, koszt i stopień złożoności geometrii.

drukarka Sinterit Lisa

Nowoczesna drukarka Sinterit - zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Seb-Comp.

Jaką drukarkę 3D wybrać?

Wybierając drukarkę, zwróćmy uwagę nie tylko na technologię druku, ale także na materiał, z którego zostanie wydrukowany dany element. Powinniśmy sprawdzić również, jaka jest temperatura druku, temperatura stołu oraz wielkość obszaru roboczego urządzenia. 

Warto wiedzieć, iż podstawowym materiałem, który umożliwia druk przestrzenny, jest ABS. Najlepiej sprawdzi się on w firmach, ze względu na wysokie koszty zakupu urządzenia. PLA z kolei bardziej polecany jest do druku amatorskiego. Zwróćmy uwagę także na intuicyjność obsługi oraz jakość wydrukowanego modelu.

drukarka 3D

Które spośród drukarek 3D są godne polecenia dla zaawansowanych?

Sinterit Lisa Pro — drukarski 3D, SLS, precyzyjne, wyposażone we wbudowaną komorę azotową. Dają duże możliwości wyboru materiału i posiadają intuicyjne oprogramowanie. Ich rozmiar to 690 × 500 × 880 mm, z kolei rozmiar wydruku sięga do 316 mm po przekątnej.

Zortrax M200 Plus — pracuje w technologii warstwowego nakładania materiału stopionego (LPD). Urządzenie obsługuje materiały od zewnętrznych dostawców. Kompatybilna z nylonem i flexem. Drukarki LPD Zortrax znalazły zastosowanie w wielu branżach od edukacji przez ochronę zdrowia aż do przemysłu kosmetycznego. Wytwarzają elementy wysokiej jakości i rozdzielczości.

Formlabs Form 3 — model ten pracuje w technologii LFS (SLA w nowym wydaniu), obszar roboczy 145 × 145 × 185 mm, duża dokładność i gładka powierzchnia druku 3D. Idealna dla stomatologii cyfrowej, umożliwia pełną kontrolę i posiada zaawansowane funkcje typu duplikowanie, rozmieszczanie, skalowanie i inne.

Jeżeli masz pytania lub nie jesteś pewien, która drukarka 3D będzie odpowiednia dla Ciebie, skorzystaj z porady specjalisty albo sprzedawcy, wraz z którym z pewnością uda się wybrać w pełni satysfakcjonujący Cię model.