Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drukarka do etykiet - kiedy jej użycie może być niezbędne?

Drukarka etykiet
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Etykiety spotkać można niemal wszędzie. Opatrzone są nimi produkty w sklepach, przesyłki, a nawet dokumenty. Czy zastanawiałeś się kiedyś w taki sposób działa urządzenie służące do drukowania tego rodzaju naklejek? W jakim celu się je stosuje? Czy warto zainwestować we własną drukarkę do etykiet? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania!

Drukarka etykiet – co to za urządzenie?

Jak sama nazwa wskazuje, drukarka etykiet służy do drukowania etykiet, kodów kreskowych oraz pozostałych oznakowań. Nie jest to jednak typowa drukarka, której używasz do wydruku dokumentów lub innych materiałów.

Przede wszystkim to urządzenie, które przeznaczone jest do drukowania etykiet, jest mniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Jego funkcjonalność jest także nieco bardziej ograniczona. Najczęściej drukuje wyłącznie na czarno, choć znajdziesz też modele z wyższej półki, które oferują wydruk w kolorze. Drukarki do pracy potrzebują specjalnego papieru. Zaawansowane modele zapewniają wysoką jakość wydruku, która może być nawet wyższa niż w większości tradycyjnych urządzeń.

W jaki sposób działa drukarka etykiet?

Drukarka do etykiet samoprzylepnych może tworzyć wydruki metodą termiczną lub termotransferową. Pierwsza z nich umożliwia otrzymanie wydruku czarno-białego. Dzieje się to za sprawą termicznych grzałek drukarki, które wypalają na papierze określony napis. W tym czasie głowica drukarki jest nieruchoma. Jest to niewątpliwie ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ urządzenie nie zużywa atramentu ani tonera. Jedyny koszt, jaki musisz ponieść, związany jest z zakupem specjalnego papieru.

Termotransferowa metoda wydruku jest nieco bardziej skomplikowana. Obraz uzyskiwany jest poprzez podgrzewanie pigmentu, znajdującego się na taśmie termotransferowej. Następnie zostaje on przeniesiony na wybrany materiał, taki jak taśma żywiczna, woskowa czy tekstylna. Ten rodzaj wydruku cechuje się wysoką jakością obrazu, odpornością na różne czynniki oraz trwałością. Drukarki termotransferowe polecane są do etykiet o długotrwałym użytkowaniu.

W ofercie sklepu randi.pl znajdziesz modele drukarek, które umożliwiają obydwa rodzaje wydruków.

Drukarki etykiet

Drukarki etykiet – gdzie mają swoje zastosowanie?

Urządzenie do drukowania etykiet ma dość szerokie zastosowanie. Jednym z miejsc, w którym możesz go potrzebować, jest biuro. Wydrukowane etykiety mogą służyć głównie do identyfikacji różnych sprzętów i przedmiotów. Dzięki nim możesz stworzyć naklejki, na których umieścisz najważniejsze informacje, takie jak: marka, rodzaj sprzętu czy numer w wewnętrznej dokumentacji. To z kolei ułatwi przeprowadzenie inwentaryzacji.

Wydrukowane etykiety przydadzą się także przy oznaczaniu dokumentów. Przygotowaną naklejkę umieść na teczce lub segregatorze – dzięki temu cała dokumentacja będzie oznaczona w przejrzysty i spójny sposób.

Drukarki do etykiet są także niezbędne w fabrykach oraz innych zakładach pracy. Pozwalają na szybkie wydruki naklejek, na których widnieje kod kreskowy, oznaczenie sprzętu czy też produktu. Dzięki drukarce wydrukujesz etykiety, które mają ostrzegać pracowników, np. przed niebezpiecznymi miejscami.

Drukarka etykiet to sprzęt, który warto posiadać w swoim domu. Wydrukowane etykiety pomogą Ci w uporządkowaniu Twojej przestrzeni. Możesz nakleić je na segregatory i teczki z dokumentami, oznaczyć nimi kartony podczas przeprowadzki czy słoiki z przyprawami. Etykiety są również świetnym pomysłem na podpisanie domowych przetworów, mrożonek, a nawet kwiatów doniczkowych. Wykorzystać je możesz także do oznaczenia płyt CD i DVD.