Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

nieruchomość
 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Osoby, które przygotowują się do zakupu wymarzonej nieruchomości, w wielu przypadkach korzystają z finansowania ze strony banku. O tym czy uda się nam uzyskać kredyt w potrzebnej wysokości decyduje wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest nasza zdolność kredytowa. Informuje ona o tym jaka jest zdolność do spłaty długu razem z odsetkami w ustalonym terminie. Na zdolność kredytową wpływa kilka czynników, a zatem jeśli zależy nam na jej zwiększeniu, trzeba popracować nad niżej opisanymi elementami.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Najważniejszą kwestią jest wysokość dochodów oraz forma zatrudnienia. Większość banków preferuje umowę o pracę i w takich przypadkach to właśnie ona poprawia naszą zdolność kredytową. Oczywiście im większe dochody, tym lepiej. Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu za rok lub dwa, ale już teraz rozglądamy się za domem lub mieszkaniem i korzystamy z pomocy takiego specjalisty jak pośrednik nieruchomości, warto podjąć działania mające na celu zwiększenie zarobków.

Kolejną kwestią są koszty. Do tej grupy zaliczają się zarówno koszty stałe, jak i wszelkiego rodzaju kredyty konsumenckie, pożyczki i karty kredytowe. Im więcej takich obciążeń, tym gorzej wypada nasza zdolność. Co za tym idzie przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny należy spłacić dotychczasowe zobowiązania. Warto wspomnieć również o tym, że terminowe spłaty pozytywnie wpływają na naszą historię w BIK. Jest ona sprawdzana przez bank w celu zweryfikowania wiarygodności finansowej potencjalnego klienta.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Gdy pośrednik nieruchomości znajdzie już dla nas wymarzone mieszkanie lub dom i będziemy przygotowywać się do złożenia wniosku w banku, należy zastanowić się nad okresem kredytowania. Ma on bardzo ważne znaczenie nie tylko w aspekcie związanym z wysokością odsetek do spłaty, ale również w kontekście zdolności kredytowej. Im dłuższy okres spłaty, tym mniejsza wysokość comiesięcznej raty. Jeśli zatem jesteśmy na granicy zdolności kredytowej może się okazać, że jedynym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu kredytowania.