Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dobrać tarczę do cięcia metalu?

tarcze do cięcia metalu
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Cięcie metalu to czynność powszechna w zakładach przemysłowych, ale popularna również w warsztatach przydomowych. Proste prace z metalem można wykonywać w domu, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Oczywiście tarcze do metalu przeznaczone dla amatorów to zwykle zupełnie inne elementy od tych wykorzystywanych przez fachowców. Jednak nie tylko doświadczenie ma znaczenie przy doborze tarcz do metalu.

Tarcze do metalu i ich odpowiednia twardość

Kluczowym parametrem przy wyborze tarcz do metalu jest ich twardość. Określa ona, jaka siła jest niezbędna, aby oderwać drobinkę ścierniwa tarczy. Twarde tarcze do metalu to takie, z których trudno oderwać ścierniwo, a z miękkich jest ono odrywane łatwiej. Podczas cięcia metalu odrywanie ścierniwa jest zjawiskiem normalnym, a wręcz pożądanym. Dzięki niemu bowiem stępione ścierniwa ustępują miejsca wewnętrznym, ostrym warstwom. W ten sposób cięcie metalu może być kontynuowane.

Warto zapamiętać prostą zasadę, że do cięcia twardych metali wykorzystuje się miękkie tarcze, a do miękkich metali tarcze o większej twardości. Obróbka twardego metalu powoduje szybkie tępienie tarczy, a więc konieczne jest równie szybkie oderwanie ścierniwa. Natomiast w przypadku miękkich metali tępienie zachodzi o wiele wolniej, zatem tak błyskawiczne odrywanie ścierniwa jest niepożądane. Użycie miękkiej tarczy do miękkiego metalu powodowałoby odrywanie jeszcze ostrego ścierniwa, a więc byłoby zupełnie nieekonomiczne.

Odpowiedni rozmiar tarcz do metalu

Niebagatelną kwestią jest również dobór odpowiedniego rozmiaru tarczy. Mowa tutaj o jej średnicy. W użytku amatorskim najczęściej stosuje się tarcze o wymiarze średnicy 115 mm. Sprawdzają się one w obróbce wielu metali lekkich, przy niewielkim obciążeniu. Do szlifowania stali potrzebna jest juz tarcza o wymiarze co najmniej 125 mm, a do cięcia tego stopu niezbędna będzie średnia tarczy przekraczająca 200 mm. Niemniej jednak tarcze do metalu to również modele o średnicy nawet 400 mm. Wykorzystuje się je w przemyśle do cięcia najtwardszej stali.

Zapraszamy: tarcze do metalu Zabrze