© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Gdzie najlepiej sprawdzi się blacha z otworami? Przekonaj się sam!

Gdzie najlepiej sprawdzi się blacha z otworami? Przekonaj się sam!

blacha perforowana
 |  Redakcja  |  Przemysł

Blacha z otworami, czyli blacha perforowana, to materiał, który zyskuje coraz większą popularność. Sprawdza się zarówno przy konstrukcji maszyn, urządzeń, jak i mebli. Przydaje się do wykończenia elewacji czy ścian wewnętrznych. Jakie zastosowanie może mieć ponadto blacha perforowana i co warto o niej wiedzieć?

Blacha perforowana - rodzaje 

Zanim wybierze się blachę perforowaną do określonego celu, warto poznać jej rodzaje. Otóż może być wykonana zarówno ze stali, jak i aluminium. Ponadto jeśli chodzi o rodzaj stali, to do wyboru jest zwykła, ocynkowana, czyli odporna na wilgoć, a także niepalna, nierdzewna, czy też kwasoodporna. Nie tylko materiał i jego specyfika mają znaczenie, bo blacha perforowana może mieć perforację w różnym kształcie i odmiennej wielkości. Ponadto także odstępy pomiędzy otworami mogą się różnić w różnych typach perforacji. Biorąc to wszystko pod uwagę, można dobrać odpowiedni rodzaj do określonego zastosowania.   

Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń - wentylacja i filtracja  

Warto zacząć od przemysłu, wszak zabezpieczeniem urządzeń elektrycznych, wymagających systemu wentylacji jest właśnie blacha z otworami. W przypadku rekuperatora jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Podobnie rzecz ma się z komputerem czy klimatyzatorem. Taki element zabezpiecza wewnętrzne podzespoły przed uszkodzeniem i przegrzaniem. Blacha perforowana o małych oczkach świetnie sprawdza się w przypadku produkcji filtrów i sit. W procesie obróbki, gdzie materiał musi zostać poddany oczyszczeniu z piasku i innych zanieczyszczeń doskonale się sprawdza. Wykorzystywana jest choćby w przemyśle spożywczym. Tam, gdzie blacha ma kontakt z wodą, powinna posiadać ochronę antykorozyjną, a w sytuacji, gdy oddziałuje na nią wysoka temperatura, również na nią powinna być odporna.    

Upiększenie domu i tarasu industrialnymi dekoracjami 

Oczywiście blacha perforowana znajduje swoje zastosowanie na liniach produkcyjnych nie tylko w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, ale również meblarskim. W końcu dzięki niej mogą powstać meble w stylu industrialnym do domu i ogrodu. Z niej można wykonywać poszczególne elementy, np. siedziska i oparcia czy blaty, a następnie zgrzewać ze sobą lub łączyć z innymi materiałami, choćby drewnem. Oczywiście blachę z otworami można wykorzystać także do samodzielnie wykonywanych mebli. W końcu DIY cieszy się dużą popularnością, a dzięki temu mogą powstać naprawdę unikalne stoły, półki czy krzesła. Perforacja gwarantuje swobodny przepływ powietrza, a ten zwiększa komfort użytkowania, zwłaszcza ażurowych krzeseł. Z blachy z otworami może powstać także element wyciągu kuchennego oraz suszarka na naczynia, ponieważ doskonale odprowadza ona nadmiar wilgoci.    

Zabezpieczenie śliskich schodów w przestrzeni prywatnej i publicznej 

Odporność na temperaturę, przepuszczalność powietrza, czy wilgoci to nie jedyne zalety blachy perforowanej. Może mieć ona antypoślizgową strukturę. Zatem dobrze sprawdzi się do zabezpieczenia schodów np. pokrytych śliskim kamieniem. Z blachy mogą powstać nawet przestrzenne stopnie w industrialnym stylu, wystarczy tylko zgrzać poszczególne elementy i wybrać blachę z odpowiednią perforacją. 

Oryginalne wykończenie elewacji i ścian wewnętrznych

Jednym z zastosowań blachy perforowanej jest również wykończenie elewacji. Mogą z niej powstać barierki balustrady czy też zabezpieczenia balkonu. Możną nią wykończyć nawet ścianę i w ten sposób stworzyć podkład pod zielone ściany wypełnione roślinnością, choćby mchem chrobotkiem, które obecnie są bardzo modnym i ekologicznym rozwiązaniem. Tutaj w sposób szczególny sprawdza się siatka cięto-ciągniona. Jest ona doskonałym rozwiązaniem także do budowy ogrodzeń w industrialnym stylu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry