Gdy decydujemy się na uprawę roślin w tunelach, to głównie ze względu na odmienne warunki w nich panujące. Rośliny uprawiane w tunelach potrzebują do rozwoju trudnych do uzyskania w Polsce naturalnych warunków. W takiej sytuacji mogą się okazać pomocne siatki cieniujące - pomogą one zapewnić naszej uprawie właściwą temperaturę. Kontrolowany jest też poziom nasłonecznienia.
Tunele ogrodnicze - do czego mogą być przydatne?
Na wstępnie warto podkreślić jedną ważną cechę tuneli ogrodowych - Bez względu na wykonanie (folia, siatka cieniująca) pomagają one w naszej uprawia. Chroniąc nasze rośliny przed warunkami pogodowymi.
Dla znakomitej większości ludzi posiadających prawy tunel ogrodowy z folii jest zdecydowanie lżejszy i łatwiejszy w montażu od szklarni. Warunki pogodowe w Polsce nierzadko są nieprzyjazne dla roślin, sezon wegetacyjny nierzadko jest krótki i nieodpowiedni dla niektórych gatunków roślin. Gdy stosujemy na naszej działce lub uprawie tunele foliowe to poprawiamy zdecydowanie warunki wzrostu dla roślin, pozwalając na odpowiedni rozwój w odpowiednich warunkach.
Jak grubość siatki cieniującej?
Siatka cieniująca, jak sama nazwa wskazuje zacienia nam obszar nad którym została zamontowana. W przypadku upraw roślin chroni je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wartość zacienienia, gęstość siatki jest różna i musimy dobrać odpowiednią dla nas wartość. Najrzadsze siatki mają zacienienie 35%, z kolei najbardziej gęsta siatka cieniująca ma wartość aż 90%. Mamy więc szeroki wybór siatek dostępnych na rynku. Musimy tylko dobrać odpowiednią siatkę do naszych potrzeb. Siatki bardzo gęste często są stosowane jako siatki maskujące w ogrodzeniach gdyż skutecznie chronią nasze podwórka przed wścibskimi przechodniami.
Siatki cieniujące i ich kolory
W naszym sklepie dostępne są jedynie siatki cieniujące w kolorze zielonym, ale można znaleźć siatki cieniujące w kolorach czarnym, brązowym a nawet niebieskim. Jednak nadal kluczowym dla nas aspektem podczas doboru siatki cieniującej jest stopień zacienienia. Kolory w tym przypadku mają znaczenie jedynie estetyczne i jeśli jest taka możliwość, to możemy dobrać odpowiadający nam estetycznie kolor siatki cieniującej by uzyskać przyjemny da oka efekt.
Jakie są plusy kładzenia siatki cieniującej na gotowy tunel foliowy?
Głównym powodem mocowania siatki cieniującej jest ochrona roślin przed zbyt intensywnym słońcem i przed wysychaniem. Warto dodać, że siatka w naszym przypadku jest kładziona na foliowym tunelu. Sama siatka cieniująca nie ma takich właściwości jak tunel foliowy.
Zabezpieczanie folii przed uszkodzeniami
Uszkodzenia foliowego pokrycia tunelu potrafią być problematyczne. Co prawda napraw możemy dokonywać kilkukrotnie, co jest na pewno plusem tuneli foliowych, zwłaszcza w porównaniu z szklarniami. W końcu jednak taka wymiana musi nastąpić, co wiąże się z wydatkami. Dobrze, jeśli zamontujemy siatkę cieniującą, będzie ona częściowo chronić folię przed uszkodzeniami.
Siatka cieniująca - chroni przed wiatrem
Silny wiatr może z łatwością uszkodzić nasz foliowy tunel. Silne podmuchy, które niosą ze sobą pył, drobne gałęzie mogą uszkodzić nasz foliowy tunel. Siatka cieniująca dodatkowo chroni nasz tuel przed uszkodzeniami tego typu. Warto ją zatem zamontować. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek.
Siatka cieniująca położona na tunel ogrodowy z folii pomaga w uprawie wielu roślin w Polsce. Położona na tunelu foliowym kontroluje nasłonecznienie w tunelu. Warto rozważyć tą dodatkową warstwę ochronną na naszym tunelu foliowym.
Więcej o siatkach cieniujących dowiesz się na stronie internetowej sklepu Siatkowy.com