© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Czyste, Dokładne Ważenie: Higieniczna Konstrukcja Przetwornika Wagi

Czyste, Dokładne Ważenie: Higieniczna Konstrukcja Przetwornika Wagi

czujnik wagowy
 |  Redakcja  |  Przemysł

Pojedynczy produkt spożywczy jest wytwarzany przez urządzenie zawierające nawet do 60 przetworników wagi. Z uwagi na charakter branży, niezwykle istotna jest zgodność każdego elementu z wytycznymi dotyczącymi higieny. Czujnik wagowy HBM w 100% spełnia wymogi higieniczne, z jednej strony zapewniając łatwość czyszczenia, z drugiej dokonując szybkich pomiarów. Oprócz tego, posiada on certyfikat zgodności z dyrektywami UE.

Czym wyróżnia się czujnik wagowy HBM?

Ogromną zaletą przetworników jest to, iż można z łatwością poddać je procesom sterylizacji i w ten sposób pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń związanych z obecnością mikroorganizmów. Bezproblemowe czyszczenie wynika z przede wszystkim z cylindrycznej konstrukcji elementów, które zostały pozbawione wszelkich narożników oraz krawędzi. W ten sposób powstały przetworniki PW27 i PW25, które zostały stworzone z myślą o branży opakowań i systemach napełniania oraz dozowania.

Dodatkowe informacje na temat przetworników

Najlepszym dowodem na skuteczność elementów wyprodukowanych przez HBM jest certyfikat przyznany PW27 przez Europejskie Stowarzyszenie Inżynierów Konstruktorów. Dotyczy on właśnie konstrukcji czujnika, która jest zgodna z wymogami higienicznymi. Pod uwagę wzięto m.in. wykończenie powierzchni, jakość materiałów, kształt oraz wspomnianą konstrukcję. Co istotny, czujnik wagowy PW27 jest póki co pierwszym i jedynym takim elementem, który został oficjalnie zatwierdzony przez instytucję, z myślą o otwartych procesach produktów spożywczych.

Europejskie Stowarzyszenie Inżynierów Konstruktorów potwierdziło jednocześnie, że wyrób jest zgodny z dyrektywą maszynową UE i może być z powodzeniem wykorzystywany wszędzie tam, gdzie obowiązują najbardziej surowe normy dotyczące higieny żywności, czyli np. podczas produkowania artykułów spożywczych wrażliwych mikrobiologicznie. W porównaniu do konwencjonalnych przetworników, proces czyszczenia jest dwa, a nawet trzy razy szybszy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry