Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Malowanie proszkowe - co to jest i jak działa?

Malowanie proszkowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Rozwój technologii i pojawienie się na rynku innowacyjnych urządzeń sprawia, że wykonywanie czasochłonnych i wymagających czynności staje się prostsze i bardziej efektywne. Postęp techniki doprowadził do unowocześnienia branży lakierniczej, czego efektem jest pojawienie się malowania proszkowego. To obecnie jeden z najczęściej wybieranych sposobów nakładania farby, ze względu na prostotę stosowania oraz zadowalający efekt wizualny, jaki zapewnia.

Technologia malowania proszkowego wykorzystuje sproszkowany barwnik i pozwala na jego aplikację w równomierny sposób na powierzchniach wykonanych z różnych komponentów. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest malowanie proszkowe oraz jakie korzyści daje taki sposób nakładania farby.

Malowanie proszkowe - co to jest?

Malowanie proszkowe jest nowoczesnym sposobem pokrywania różnego rodzaju powierzchni sproszkowanym barwnikiem, co znacznie przyspiesza postęp prac i wpływa na ich efektywność i trwałość. To metoda, która jest znana od wielu lat, dzięki czemu proces jej działania został udoskonalony. W efekcie otrzymujemy równomierną, gładką powłokę, która dobrze pokrywa daną powierzchnię lub przedmiot. Niezbędne jest użycie specjalistycznej, sproszkowanej farby oraz pistoletu natryskowego, który za pomocą ciśnienia, równomiernie rozprowadza barwnik na malowanej przestrzeni. 

Malowanie natryskowe jest najczęściej wykorzystywane do pokrywania farbą metali, niemniej jednak dobór odpowiedniego barwnika pozwala na wykorzystanie technologii do malowania m.in.: 

  • powierzchni stalowych,
  • przedmiotów aluminiowych,
  • elementów żeliwnych,
  • płyt MDF,
  • powierzchni szklanych,
  • elementów drewnianych,
  • artykułów ceramicznych.

Warto zaznaczyć, że technologia malowania proszkowego nie jest wykorzystywana do pokrywania farbą elementów miedzianych, cynkowych oraz ze stali nierdzewnych, ze względu na niską odporność wymienionych surowców na obróbkę chemiczną.

Malowanie proszkowe jest pracą, która wymaga odpowiedniego doświadczenia, sprzętu i wiedzy, aby  uzyskać zadowalające efekty. Warto korzystać z umiejętności ekspertów, jakimi są na przykład fachowcy z Kolorbud.

Malowanie proszkowe - jak to działa?

Technologia malowania proszkowego polega na rozpyleniu sproszkowanej farby za pomocą pistoletu na wcześniej oczyszczonej i zaimpregnowanej powierzchni. Każdy element przed aplikacją barwika zostaje umieszczony w specjalnym piecu, który nagrzewa jego powierzchnię. Takie działanie pozwala na przylgnięcie farby w proszku do konkretnej powierzchni i jej natychmiastowe rozpuszczenie. Efektem takiego procesu jest dokładne, równomierne rozlokowanie cząsteczek farby i otrzymanie trwałej, odpornej na działanie czynników zewnętrznych powłoki.

Do malowania proszkowego wykorzystuje się dwa rodzaje pistoletu: z natryskiem elektrostatycznym lub elektrokinetycznym:

  • natrysk elektrostatyczny - zasada działania tego sposobu polega na wytworzeniu pola elektrostatycznego, dzięki któremu malowany element skutecznie przyciąga cząsteczki aplikowanej farby. Jest to możliwe dzięki różnemu naładowaniu cząsteczek, gdzie sproszkowana farba posiada ładunek ujemny, natomiast powierzchnia - ładunek dodatni;
  • natrysk elektrokinetyczny - to sposób często określany hasłem tribo, który wyróżnia się aplikacją cząsteczek farby naładowanych elektrostatycznie przy wykorzystaniu sprężonego powietrza. Podczas malowania elektrokinetycznego nie dochodzi do tworzenia się pola elektrostatycznego, natomiast wytryskiwane cząsteczki farby ocierają się ze sobą, a następnie z dużą siłą uderzają w malowaną powierzchnię. Efektem tego działania jest uzyskanie trwałej i gładkiej powłoki lakierniczej 

Nałożona powierzchnia lakiernicza, dla wzmocnienia trwałości, poddawana jest tak zwanemu procesowi topnienia. Do tego celu wykorzystuje się piec do utwardzania, gdzie malowany element jest umieszczany w temperaturze od 140 do 200 stopni Celsjusza.

Technologia malowania proszkowego - etapy prac

Malowanie proszkowe jest wymagającą profesją, a na efekt finalny składa się kilka etapów pracy. Wiedza, doświadczenie i precyzja na każdym etapie pozwalają na otrzymanie zadowalających efektów malowania, a dodatkowo są gwarancją trwałości otrzymanej powłoki. To główny powód, dla którego warto skorzystać z pomocy specjalistów, jak choćby wcześniej wspomniana firma KolorBud

Malowanie proszkowe - jak to działa? - etapy prac

Etap pierwszy: przygotowanie do malowania - to czas, w którym najważniejsze jest dokładne oczyszczenie danego elementu lub powierzchni z zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na obniżenie przyczepności farby do podłoża. Profesjonaliści korzystają najczęściej z myjni automatycznej, która pozwala na solidne odizolowanie niepożądanych cząsteczek od malowanego przedmiotu. Podczas oczyszczania ważne jest również pozbycie się tłustej powłoki z powierzchni poddawanej natryskom, a także zaimpregnowanie jej przed pojawieniem się korozji, do której wystąpienia przyczyniają się między innymi warunki atmosferyczne. Odtłuszczanie wpływa również na trwałość powłoki lakierniczej i pozwala uniknąć nieestetycznych odprysków na skutek nieprzewidzianych działań czynników mechanicznych. 

Etap drugi: aplikacja sproszkowanej farby - kolejnym, najważniejszym etapem jest równomierne rozlokowanie cząsteczek sproszkowanej farby na danym elemencie. Sproszkowana farba zostaje nałożona specjalistycznym pistoletem, który wykorzystuje natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu metody, farba doskonale przyczepia się do malowanej powierzchni, czego efektem jest jej dokładne rozprowadzenie na danym elemencie. Zaaplikowana warstwa jest gładka, trwała oraz bardzo odporna na uszkodzenia i warunki pogodowe.

Etap trzeci: utwardzanie powłoki lakierniczej - ostatnią częścią malowania proszkowego jest utwardzanie powłoki lakierniczej. Malowany element zostaje umieszczony w piecu lakierniczym, który podgrzewa jego powierzchnię do około 200 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura sprawia, że nałożona farba zostaje stopiona, a następnie utwardzona. 

Malowanie proszkowe jest nowoczesną i niezwykle funkcjonalną metodą nanoszenia farby na różne powierzchnie. Dzięki technologiom wykorzystywanym do jej stosowania, można uzyskać trwałą, odporną na uszkodzenia i korozję powłokę lakierniczą.