© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Etykiety termiczne - gdzie znajdują zastosowanie?

Etykiety termiczne - gdzie znajdują zastosowanie?

etykiety termiczne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Z pewnością każdy z nas nie raz zetknął się z wydrukiem termicznym, chociażby w postaci rachunku sklepowego czy biletu parkingowego. Etykiety termiczne powstają w taki sam sposób, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, pomimo tego, że nie należą one do jednych z najtrwalszych typów oznakowań. Nie zawsze jednak trwałość jest najbardziej istotna. Kiedy i gdzie stosuje się etykiety termiczne i dlaczego jest to w tych sytuacjach doskonałe rozwiązanie?

Krótka charakterystyka etykiet termicznych

Czym dokładnie są etykiety termiczne? W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma sposób wykonywania nadruku na tego typu etykietach i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, który ten wydruk umożliwia. Tego typu forma znakowania opiera się bowiem na wydruku termicznym, który jest generowany przez specjalne drukarki z głowicą termiczną. Niezbędny jest do tego również specjalny papier termoczuły, na którym pod wpływem ciepła powstaje nadruk.

Taka technologia wydruku sprawia, że etykiety termiczne są idealnym rozwiązaniem w przypadku zapotrzebowania na dużą ilość etykiet, które nie muszą odznaczać się bardzo długą żywotnością i nie są narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. Pozwala ona bowiem na ekonomiczne zużycie materiałów, ponieważ drukarki termoczułe nie wymagają stosowania żadnych tonerów, tuszy czy kalk. A samo urządzenie ma stosunkowo prostą i mobilną konstrukcję. Ponadto proces drukowania przebiega bardzo szybko, a jakość i dokładność wydruku jest na bardzo wysokim poziomie.

Etykiety termiczne - najczęstsze zastosowanie

Gdzie najczęściej można spotkać etykiety termiczne? Sam druk termiczny znajduje szerokie zastosowanie w branżach handlowych i usługowych, jako podstawowy sposób na drukowanie paragonów czy rachunków. Wydruki tego typu generują także bankomaty i parkometry. Jeśli chodzi o typowe znakowanie w celu identyfikacji produktów, to etykiety termiczne są szeroko stosowane w branżach logistycznych i transportowych, do znakowania szybko rotujących towarów. Spotykamy je również jako etykiety adresowe używane przez firmy kurierskie.

etykiety termotransferowe

Etykiety termiczne czy etykiety termotransferowe?

Obok etykiet termicznych dostępne są również etykiety termotransferowe. Czym się różnią między sobą oba typy etykiet? Warto zacząć od tego, że etykiety termotransferowe są o wiele bardziej odporne na szkodliwe działanie takich czynników jak światło, wilgoć czy ścieranie. Tym samym mogą być stosowane w sytuacjach, kiedy ważny jest dłuższy okres żywotności etykiety.

Różnica ta wynika ze sposobu powstania etykiety termotransferowej, który jest nieco inny niż w przypadku etykiet termicznych, chociaż obie metody działają z użyciem głowic generujących wysokie temperatury. W tym przypadku niezbędnym elementem wypalenia nadruku jest jednak specjalna taśma, z której barwnik pod wpływem ciepła jest transferowany na papier. W ten sposób uzyskuje się niezwykle szczegółowy i wyraźny nadruk o dużej trwałości, liczonej nawet w latach.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry