Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki odpływ liniowy wybrać do łazienki?

odpływ liniowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Prysznice typu walk-in oraz kabiny bez brodzików to rozwiązania najczęściej spotykane w nowoczesnych łazienkach. Ten sposób aranżacji strefy kąpielowej wymaga zastosowania odpowiedniej instalacji do odprowadzania wody. Rolę tę zazwyczaj pełnią odpływy liniowe montowane w posadzce. Obecnie jedną z najmodniejszych i jednocześnie funkcjonalnych propozycji jest odpływ liniowy złoty.

Czym charakteryzuje się odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to rozwiązanie służące do odprowadzania wody w łazience, która jest pozbawiona tradycyjnego brodzika. Ze względu na podłużny i dość wąski kształt ten typ odpływów został nazwany właśnie liniowym. W zależności od rodzaju aranżacji może on być praktycznie niewidoczny między płytkami lub umiejętnie wyeksponowany, tworząc dodatkową dekorację łazienki.

Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie przede wszystkim ze względu na estetykę i funkcjonalność. Kabina typu walk-in czy bez brodzika jest wygodna w użytkowaniu szczególnie dla osób starszych lub o ograniczonej mobilności. Oprócz tego prysznice z odpływami liniowymi złotymi stwarzają dużo większe możliwości aranżacyjne. Są też łatwiejsze w utrzymaniu ich w czystości. Ze względu na brak brodzika do wyczyszczenia pozostają jedynie płytki i odpływ.

Modele dekoracyjne to w szczególności odpływy liniowe złote lub ze wzorzystą maskownicą. Dostępne są w rozmaitych długościach, dlatego ich możliwości odprowadzania wody mogą być różne. Odpowiednio dobrany model bez trudu odprowadzi spływającą wodę bez ryzyka zalania łazienki podczas kąpieli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze złotego odpływu liniowego?

Remont łazienki to jedno z bardziej czasochłonnych, ale i kosztownych przedsięwzięć, które może nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego wybierając wyposażenie, które się w niej znajdzie warto zwracać uwagę na jego trwałość i jakość, by służyło nam przez długie lata. 

W przypadku odpływu liniowego duże znaczenie ma odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Produkt ten będzie miał styczność z wodą, więc musi być na nią możliwie odporny ale i szczelny, by przetrwać stały kontakt z wilgocią. Szczelność gwarantują wysokiej jakości łączenia i elementy takie jak mata hydroizolacyjna. Podczas instalacji istotne są szerokie nóżki montażowe z możliwością regulacji oraz głębokość montażu. 

Odpływ liniowy złoty, który ma posłużyć przez lata, powinien pozwalać na swobodne czyszczenie. Każdy, kto chce uniknąć używania dużej ilości środków chemicznych w celu usunięcia wszystkich zabrudzeń, powinien na to zwrócić uwagę. Wyjmowany osadnik wraz z sitkiem umożliwiający dokładne umycie odpływu to jedno z wygodniejszych rozwiązań. Dzięki niemu czyszczenie ręczne odbywa się sprawnie i w wygodny sposób.

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę również długość odpływu. Odpływ liniowy złoty 70 cm to jedno z popularniejszych długości. Kierując się zasadą, mówiącą, że odpływ powinien być o 100 mm krótszy od boku prysznica, wzdłuż którego będzie on zainstalowany, poprawnie dopasujesz swój model.

odpływ 2 w 1 złoty

W jakich aranżacjach sprawdzi się odpływ liniowy złoty?

Złote elementy w łazience to jeden z głównych trendów ostatnich miesięcy. Skandynawskie klimaty czy boho akcenty wciąż królują w katalogach wnętrzarskich, jednak projektanci coraz śmielej zaczynają sięgać po złote dodatki. Akcenty w tym kolorze dodają wnętrzu oryginalnego i nietuzinkowego charakteru. 

Przeprowadzając remont łazienki lub projektując ją od zera, zdecydowanie warto przemyśleć wybór armatury łazienkowej w tym kolorze. Marka A4H poza odpływami liniowymi dostarcza też inne elementy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie niepowtarzalna.

Jedną z większych zalet złotej baterii czy złotego odpływu liniowego jest wyraźne ocieplanie wnętrza. W porównaniu do tradycyjnych srebrnych lub czarnych dodatków kolor ten optycznie nadaje wnętrzu cieplejszego wyrazu. Oprócz tego z łatwością komponuje się z wieloma odcieniami płytek łazienkowych.

Mogłoby się wydawać, że złote dodatki współgrają jedynie ze stylem glamour, jednak możliwości aranżacyjnych z ich użyciem jest zdecydowanie więcej. Złoty kran czy prysznic wcale nie musi być częścią wystawnej, barokowej przestrzeni. Odpływ liniowy złoty tak jak inne dodatki w tym odcieniu znakomicie sprawdzą się w łazience urządzonej w stylu art. deco i nowoczesnym. Równie dobrze pasują do wnętrz utrzymanych w nurcie minimalistycznym, ale i eklektycznym. 

Decydując się na złoty odcień w łazience, należy być konsekwentnym. Mieszanie odcieni armatury z pewnością nie przysłuży się żadnej aranżacji. Popularność tego trendu jest jednak na tyle duża, że skompletowanie wszystkich elementów w jednym odcieniu z pewnością nie sprawi nikomu żadnych trudności.