Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastosowanie robotów w przemyśle. Jak automatyzacja pomoże twojej firmie?

roboty przemysłowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Automatyka przemysłowa usprawnia działanie zakładu, pozwala zoptymalizować koszty i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo oraz wydajność. Co warto o niej wiedzieć?

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Market Research Report, w 2019 rynek robotyki i automatyki przemysłowej był łącznie wart blisko 170 miliardów dolarów. Według prognoz, ma on stale się rozwijać w średnim tempie 9 procent rocznie, by w 2027 osiągnąć wartość ponad 320 miliardów dolarów. Rozwiązania z obszaru przemysłu 4.0 największe znaczenie mają w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

Coraz popularniejsze są też w Polsce – niedawno nasz kraj awansował do pierwszej piętnastki krajów wdrażających najwięcej takich projektów. Wzrost zainteresowania automatyką przemysłową wśród polskich przedsiębiorców to wynik licznych korzyści, które można dzięki niej osiągnąć. Czemu więc warto więc zdecydować się na automatyzację produkcji? Jakie aspekty działalności zakładu mogą usprawnić roboty przemysłowe?

Automatyka przemysłowa. Na czym polegają takie rozwiązania?

Automatyzacja produkcji to działania i urządzenia, których zadaniem jest połączenie poszczególnych elementów maszyny lub linii produkcyjnej w jeden sprawnie działający system. Najważniejsze podzespoły wchodzące w skład takich systemów to:

  • silniki;

  • napędy i serwonapędy;

  • elektrozawory (w zależności od typu instalacji pneumatyczne lub hydrauliczne) wraz z pompami;

  • elementy pomiarowe (między innymi czujniki optyczne i pojemnościowe, inicjatory, systemy wizyjne oraz odpowiedzialne za bezpieczeństwo skanery i kurtyny).

Za sterowanie pracą całego systemu odpowiedzialny jest układ sterujący. W jego skład wchodzą:

  • przekaźnik programowalny

  • sterownik PLC (najważniejszy element układu. Zawiera program sterujący pracą instalacji i przetwarzający dane docierające z aparatury pomiarowej);

  • panel HMI (human-machine interface, panel operatorski umożliwiający sterowanie i nadzór pracy całego systemu).

Automatyzacja produkcji. Czemu warto postawić na jej wdrożenie?

Budowa maszyn i linii produkcyjnych działających sposób zautomatyzowany znacznie poprawia działanie całego zakładu. Do najważniejszych zalet, z którymi wiąże się automatyzacja spawania i pozostałych procesów należy zaliczyć:

  • zwiększenie wydajności linii produkcyjnej i obniżenie kosztów jej (między innymi poprzez zmniejszenie zużycia zasobów) działania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości produktów;

  • powtarzalność efektów i utrzymanie nawet najbardziej wyśrubowanych standardów, co pozwoli sprostać oczekiwaniom klientów i kontrahentów i pozwoli budować silną pozycję na rynku;

  • możliwość zachowania pełnej kontroli nad procesem produkcyjnym i szybkiej reakcji w przypadku błędów czy awarii.

Automatyzacja spawania i nie tylko. Jakie obszary działania usprawni?

Automatyka przemysłowa może być wdrożona w firmach działających właściwie we wszystkich gałęziach przemysłu, niezależnie od ich wielkości i skali produkcji. Roboty usprawnią takie zadania jak spawanie, montaż poszczególnych elementów, pakowanie, transport wewnątrz obiektu (na przykład w celu załadowania) czy paletyzacja. Dostosowanie instalacji do konkretnych potrzeb inwestora jest możliwe tylko w przypadku odpowiedniego jej zaprojektowania.