Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tokarki karuzelowe – co warto o nich wiedzieć?

Tokarki karuzelowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Niezwykle szybki postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, ma ogromny wpływ na udoskonalanie wszelkiego rodzaju maszyn oraz narzędzi, które są wykorzystywane w przemyśle. Skutkuje to ich o wiele lepszą efektywnością i szybkością wykonywanej pracy. Do takich urządzeń z powodzeniem można zaliczyć tokarki karuzelowe. W poniższym artykule poznasz najważniejsze informacje na ich temat oraz ich zastosowanie.

Tokarki karuzelowe – rodzaje

Tokarka to urządzenie posiadające szerokie zastosowanie szczególnie w przypadku obróbki drewna i metali. Umożliwia wytwarzanie elementów o praktycznie nieograniczonej ilości kształtów, zarówno walców, stożków, jak i nieregularnych form, przy równoczesnym wykorzystaniu bardzo dokładnych parametrów.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów tokarek, przeznaczonych do wytwarzania ciężkich przedmiotów o dużej średnicy, są tokarki karuzelowe (pionowe), zaliczane do tokarek tarczowych. Tokarki karuzelowe możemy podzielić na:

  • tokarki karuzelowe jednostojakowe,
  • tokarki karuzelowe jednostojakowe z przesuwnym stołem,
  • tokarki karuzelowe z przesuwnym stojakiem,
  • tokarki karuzelowe dwustojakowe.

Tokarki karuzelowe – zalety i zastosowanie

Tokarki karuzelowe należą do najbardziej tradycyjnych typów tokarek. Jednak dzięki rozwojowi technologii ich praca stała się jeszcze bardziej wielozadaniowa i dostosowana do aktualnych wymagań. Korzystanie z tokarek karuzelowych nie jest skomplikowane, ale wymaga bardzo dużej precyzji. 

Tokarki karuzelowe są wykorzystywane do obróbki przedmiotów o dużej wadze oraz o dużej średnicy. Dzięki ich budowie o wiele łatwiej jest umieścić przedmiot we właściwym miejscu, a całość staje się bardziej stabilna. Ponadto w przypadku tokarek karuzelowych możliwa jest dokładniejsza obróbka przy wykorzystaniu wielu noży.  

Tokarki karuzelowe (pionowe) cechuje bardzo duża wydajność skrawania metalu. Osoby, które pracują z tokarkami karuzelowymi, zwracają uwagę na ich szybkość pracy, a także precyzję wykonania wszelkich elementów. Cechą charakterystyczną tokarek jest również bardzo sztywna budowa, która skutecznie neutralizuje drgania pojawiające się w trakcie ich pracy.