Grzałki przemysłowe - rodzaje

03 lipiec 2020

Grzałki i inne urządzenia grzejne są nieodzownym elementem wielu procesów technologicznych w przemyśle, w których niezbędne jest użycie wysokich temperatur.

Rodzaje grzałek przemysłowych


Wśród grzałek przemysłowych możemy wyróżnić m.in.:

Grzałki rurkowe są zbudowane z drutu oporowego, tlenku magnezu jako izolatora oraz odpornej na wysoką temperaturę, utlenianie i kwasy powłoki zewnętrznej. Wykonywane są ze stali węglowej, mosiądzu lub miedzi. Mogą osiągać temperatury blisko 1000ºC.


Grzałki opaskowe są wykonane z taśm lub drutów oporowych w osłonie z ceramiki steatytowej lub mikanitowej (z naturalnej lub syntetycznej miki) i osłoniętych obudową ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Grzałki mikanitowe mogą osiągać temperaturę 450ºC, a ceramiczne 700ºC.


Grzałki patronowe są zbudowane z elementu grzejnego wykonanego ze stopu niklowo-chromowego umieszczonego w rurze osłonowej. Ich zadaniem jest emisja dużych ilości ciepła na małej powierzchni. Mogą osiągać temperaturę 400-600°C.


Grzałki silikonowe są zbudowane z drutu oporowego nawiniętego na rdzeń z włókna szklanego i osłoniętego silikonową gumą. Pozwalają uzyskać temperaturę do 260°C.

Zastosowanie grzałek w przemyśle

Grzałki rurkowe są wykorzystywane w zakładach piwowarskich w procesie warzenia piwa, w piecach chlebowych w piekarniach, grillach, piecach akumulacyjnych, komorach grzewczych, do podgrzewania oleju i wody, do rozmrażania, w chłodnictwie oraz w wielu urządzeniach grzewczych w gospodarstwach domowych.


Grzałki opaskowe są wykorzystywane w przetwórstwie tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych, wtryskarkach, wytłaczarkach, ekstruderach, pakowarkach, do cylindrycznego ogrzewania rur przemysłowych oraz do produkcji opakowań metodą rozdmuchu folii polietylenowej lub polipropylenowej.


Grzałki patronowe służą jako dysze wtryskarek, stemple do pieczętowania, wytłaczania i zgrzewania w maszynach pakujących, w prasach wulkanizacyjnych, w urządzeniach do sterylizacji i wypalania, jako podgrzewacze w silnikach Diesla, w rozpylaczach farb i lakierów itd.


Grzałki silikonowe wykorzystuje się w urządzeniach do podgrzewania żywności, aparaturze medycznej i laboratoryjnej oraz do ogrzewania baterii i akumulatorów.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt