Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Stalowe hale magazynowe -dlaczego warto?

Stalowe hale magazynowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Nasza gospodarka nieustannie ewoluuje, dostosowując się do potrzeb i możliwości zmieniającego się świata. W tym wszystkim muszą odnaleźć się przedsiębiorcy, prowadzący swoje firmy. W wielu z nich kluczową rolę odgrywa, transport, logistyka, a także magazynowanie.

Nawiązując do ostatniej kwestii, kluczowe jest wybranie odpowiedniego miejsca do przechowywania asortymentu. Ostatnio najpopularniejszym wyborem przedsiębiorców stały się stalowe hale magazynowe. Są niezmiernie funkcjonalne, a do tego wiążą się z niskimi kosztami i krótkim terminem budowy. Co warto o nich wiedzieć, aby wybrać najlepszą?

Rodzaje hal stalowych

Różne są potrzeby przedsiębiorców, a więc różne są również rodzaje hal stalowych. Najliczniejszą grupę stanowią obiekty przemysłowe. Wśród których wyróżniamy hale magazynowe i produkcyjne. Wszystko ze względu na to, że możliwości konstrukcyjne, jakie oferuje hala stalowa są naprawdę ogromne. Są w stanie sprostać nawet największym wymaganiom dotyczącym powierzchni, wysokości, obciążeń, technologii, a także organizacji przestrzeni. Kluczowy jest również aspekt adaptacyjny -uniwersalny charakter pozwala na dowolne zagospodarowanie, a w razie potrzeby zmianę sposobu użytkowania. Jednak poza tym mogą być obiektami usługowymi np. hangary, stacje diagnostyczne, centra rozrywki, a także pełnić funkcję w użyteczności publicznej. Jest to szczególnie istotne w budowie obiektów sportowych, widowiskowych, a także lotnisk. 

Siła leży w konstrukcji

Niezależnie czy zależy nam na hali magazynowej, produkcyjnej czy użyteczności publicznej najważniejszą kwestią jest stalowa konstrukcja. Jest to kluczowa kwestia w każdym projekcie, który oparty jest o analizę funkcjonalną i ekonomiczną całej inwestycji. Obecnie projektowane i budowane hale stalowe mogą mieć konstrukcje płaskie lub przestrzenne. Pierwsze z nich wybierane są częściej, ze względu na łatwiejsze zaprojektowanie, wytworzenie, transport i montaż. Konkretna konstrukcja powinna być ściśle dopasowana do wymagań konkretnego przedsiębiorstwa -wielkość, warunki, a także funkcjonalność. Tylko takie działania zagwarantują trafny wybór, którego nie będziemy żałować. 

Sztuka nowoczesności

Z biegiem czasu budownictwo zmienia się, wykorzystuje coraz nowsze technologie i funkcjonalne rozwiązania. Dotyczy to nie tylko inwestycji z rynku mieszkaniowego, ale również przemysłowego. Różnice pomiędzy halami magazynowymi, które powstały w XX w., a teraźniejszymi są bardzo wyraźne. I bardzo dobrze, ponieważ obecnie mamy w tej kwestii o wiele więcej możliwości. Projekty bazują na przestrzennych modelach obliczeniowych, które pozwalają stworzyć funkcjonalną konstrukcję. Jest to sektor, w którym można naprawdę wiele zdziałać. Jednak poza ogromnymi możliwościami stawianymi przed architektami, muszą oni pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ma być to obiekt funkcjonalny, więc należy uwzględnić ograniczenia normatywne, wymagania oraz przepisy przeciwpożarowe.