Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Badanie gleby - jak pobrać próbki gleby do analizy?

Badanie gleby
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Postawienie poprawnej diagnozy, która pozwoli na ustalenie odpowiednich warunków nawożenia, możliwe jest tylko przy zastosowaniu pełnowartościowej próbki gleby. Każdy materiał przekazany do laboratorium do analizy należy pobrać zgodnie z normami oraz dobrze reprezentować pole. W tym artykule dowiesz się jak pobrać próbki gleby do badania gleby?

Żyzność gleby do badania

Żyzność gleby jest to podstawowy czynnik, który decyduje o jakości oraz wysokości plonów, które możemy uzyskać w przyszłości. Jeżeli chcemy uzyskać wiedzę o poszczególnych składnikach naszej gleby, musimy przeprowadzić badania gleby w specjalnym do tego celu laboratorium (zapoznaj się z ofertą na stronie: https://hamilton.com.pl/oferta/badania-srodowiska/badania-gruntu/). Tylko pełnowartościowa próbka pozwoli nam podjąć poprawne działania, które są związane z zabiegami agrotechnicznymi. Do podstawowych parametrów należy zaliczyć zawartość materii organicznej, zasobność gleby w makroelementy oraz mikroelementy, pH oraz jej strukturę. Wszystkie wskazane elementy decydują o jakości i ilości plonów uzyskanych w danym gospodarstwie rolnym. W momencie oddania próbek gleby do laboratorium możemy po pewnym czasie uzyskać wyniki jakościowe gleby. Wówczas jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie działania jak nawożenie gleby lub jej wapnowanie. 

Analiza gleby a uzyskane informacje

Niezależnie od wykonanej analizy jakości gleby na naszym gospodarstwie rolnym uzyskujemy informacje o niezbędnych potrzebach przy stosowaniu nawożenia oraz ustalania dawek nawozów. Można również uzyskać informację dotyczące pH gleby oraz jej zasolenia. Laboratorium wskaże również informacje, które dotyczą, nawozów, które należy zastosować, tak by uzyskać wymierne efekty w przyszłości oraz dane na temat zasobności naszej gleby w materię organiczną. Dzięki tym informacją jesteśmy w stanie odpowiednio zaplanować wszystkie zabiegi agrotechniczne naszej gleby. 

Jak należy pobrać próbki z gleby?

Jeżeli chcemy samodzielnie pobrać próbkę do badania gleby tak, by była ona wartościowa do analizy oraz by uzyskała prawidłowe wyniki, musimy zastosować się do podstawowych zaleceń. Do jednych z nich należą pojemniki na badane próbki. Podstawowym zaleceniem jest to, by były one specjalnie przeznaczone do badań. Należy spakować w torebkę z folii lub można próbkę gleby spakować w specjalistyczne pudełko tekturowe. Każda próbka gleby nie może ważyć mniej niż 500 g.

W jaki sposób przygotować punk do pobrania? Przed przystąpieniem do pobrania próbki gleby musimy sporządzić dokładny szkic pola naszego gospodarstwa, który został wytypowany do badań. Wybrany obszar nie może mieć mniej niż 4 ha z pola, który ma jednakowe przedplonie. Odpowiednią próbkę do badania musimy wcześniej nakłuć przynajmniej 15 do 25 nakłuć. Punkty, z których zostanie pobrana próbka pierwotna, należy wcześniej wyznaczyć w sposób losowy. Należy również zastosować odpowiednie odstępy od siebie. Do odpowiedniego laboratorium musimy dostarczyć próbki mieszane składające się z próbek pierwotnych. Wilgotne próbki należy dostarczyć do specjalnego laboratorium jeszcze w tym samym dniu, kiedy zostały zebrane.